4 czerwca 2021

Każdy kraj będzie musiał wprowadzić minimalny podatek? Trwają rozmowy G7

Amerykańska Sekretarz Skarbu Janet Yellen przewodniczy zebraniu ministrów finansów grupy G7 w Londynie. Na trwającym w piątek i sobotę spotkaniu jej administracja stara się zdobyć poparcie dla przekształcenia międzynarodowych przepisów podatkowych. Chodzi o walkę z rajami podatkowymi.

Rozmowy te mają przyczynić się do stworzenia globalnego porozumienia podczas spotkania G20 w czerwcu w Wenecji. Takowe popierają w większości rządy krajów Unii Europejskiej. Z kolei odmienne zdanie wyraża Wielka Brytania.

W poprzednim miesiącu Janet Jellen zaproponowała wprowadzenie na całym świecie minimalnego podatku od dochodu w wysokości 15 procent. Utrudniłoby to wyprowadzanie zysków amerykańskich korporacji z kraju i umożliwiło realizację państwowych inwestycji.

Wesprzyj nas już teraz!

Choć wykorzystywanie przez wielkie korporacje luk w międzynarodowym prawie podatkowym to realny problem, to dążenia administracji Joe Bidena mogą spowodować więcej złego niż dobrego. Wszak wprowadzanie minimalnego podatku dochodowego stanowi próbę wpływania na inne państwa i zmuszania ich do stosowania surowszej polityki podatkowej. Ograniczy to nie tylko nadużycia, lecz i uczciwą międzynarodową konkurencję podatkową. Amerykańskie władze potrzebują pieniędzy na realizację swych rozbuchanych celów inwestycyjnych i socjalnych. Jednak nie jest to powodem dla którego miałyby wywierać wpływ na inne państwa, prowadzące bardziej oszczędną politykę.

Jaki będzie kolejny krok? Czy pojawi się postulat pełnej harmonizacji podatków w skali globalnej? To oznaczałoby bowiem pójście w kierunku odebrania państwom narodowym ich suwerenności. Ta bowiem wymaga suwerenności w podejmowaniu decyzji fiskalnych.

Warto zastanowić się nad ewentualnym związkiem tych działań Stanów Zjednoczonych z polityką wielkiego resetu. Wszak postulujący go prezes Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab postulował właśnie wprowadzanie wielkich inwestycji w służbie zrównoważonego rozwoju. Te inwestycje potrzebują zaś pieniędzy z podatków, a konkurencja ze strony innych krajów jest tu niewskazana.

Źródła: CNN / komentarz PCH24

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 773 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram