Komisja Europejska wraz z 26 krajami partnerskimi powołała w Davos do życia nowe forum polityczne na wysokim szczeblu – „Koalicję ministrów handlu w sprawie klimatu”. Będzie ona ustalała wytyczne polityczne i handlowe poprzez które będzie odbywało się ponadnarodowe zarządzanie, koncentrujące się na agendzie klimatycznej i zrównoważonym rozwoju.
Jak informuje Komisja, celem Koalicji jest „określenie sposobów odnośnie tego, w jaki sposób handel i polityka handlowa mogą pozytywnie wpływać na obecny kryzys klimatyczny. Będzie to forum dialogu politycznego na wysokim szczeblu w celu wspierania międzynarodowej współpracy w zakresie klimatu, handlu i zrównoważonego rozwoju”.
Pierwsze tego typu „światowe forum na szczeblu ministerialnym poświęcone zagadnieniom handlu, klimatu i zrównoważonego rozwoju” podejmie globalne i lokalne działania w celu promocji polityki handlowej faworyzującej technologie i rozwiązania walczące z „ocieplaniem się klimatu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Koalicja ma budować partnerstwa między „społecznościami handlowymi i klimatycznymi” – innymi słowy będzie faworyzować korporacje i inwestorów promujących np. OZE, produkcję sztucznego mięsa, szczepionki nowej generacji, wszelkie technologie tak zwanej Czwartej Rewolucji Przemysłowej (np. Internet Rzeczy, cyfrowe bliźniaki oparte na sztucznej inteligencji i automatyzacji id.). Będzie lansować ekonomię o obiegu zamkniętym, współdzieloną, elektromobilność itp.
KE liczy na partnerstwa z krajami rozwijającymi się bogatymi w surowce niezbędne dla obecnie rozwijających się technologii.
W spotkaniach forum będą brać udział ministrowie handlu z różnych regionów świata, ale także biznesmeni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych, finansjera i miliarderzy propagujący politykę klimatyczną.
Koalicja ma być „otwarta dla wszystkich zainteresowanych krajów”. Obecnie składa się z ponad 50 ministrów z 27 jurysdykcji i przewodniczą jej: Ekwador, UE, Kenia i Nowa Zelandia. Pozostali uczestnicy to: Angola, Australia, Barbados, Republika Zielonego Przylądka, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Islandia, Gambia, Japonia (sprawy zagraniczne i handel), Republika Korei, Malediwy, Mozambik, Norwegia, Filipiny, Rwanda, Zambia, Singapur , Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Vanuatu.
Uczestnicy forum opracują wytyczne polityczne i handlowe strategie, koncentrując się na rozwiązaniach „kryzysu klimatycznego” zgodnie z Ramową konwencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), Porozumieniem Paryskim i celami zrównoważonego rozwoju, lobbując za nimi na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Ambicją jej uczestników jest przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki światowej i przestawienie jej na nowe tory, by stała się zależna od nowych technologii, i nowych modeli biznesowych „odpornych na zmiany klimatu”.
Źródło: ec.europa.eu
AS