8 maja 2012

Kędzierzyn-Koźle: czy krzyż pozostanie w Urzędzie Miasta?

(fot. raichinger / sxc.hu)

Pod koniec ubiegłego roku radni Kędzierzyna-Koźla przegłosowali uchwałę, na mocy której w sali obrad Urzędu Miasta zawisł krzyż. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że uchwała w sprawie zawieszenia krzyża jest nieważna, gdyż została przegłosowana w sposób tajny. Marek Niemiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla oświadczył, że mimo nieważności uchwały krzyż w sali obrad zostać powinien. – Ale czy ktoś do tematu nie wróci i nie zażąda ponownej uchwały – trudno powiedzieć. Przekonamy się na majowej lub czerwcowej sesji – powiedział.

 

Krzyż wisiał w sali obrad Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle do 2009 r., kiedy to zdjęto go na czas remontu magistratu. Po zakończeniu prac nikt nie pomyślał o tym, by krzyż powiesić na swoim miejscu. Gdy radni przypomnieli sobie o krzyżu, sprawa stała się sporna i postanowiono ją przegłosować na sesji 30 listopada 2011 r. Większość radnych opowiedziała się wówczas za zawieszeniem w sali krucyfiksu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Głosowanie w tej sprawie było tajne. Ten tryb głosowania wojewoda opolski uznał za istotne naruszenie prawa. Zdaniem służb wojewody, taki tryb naruszył zasadę jawności gwarantowaną konstytucyjnie oraz przepisy stwierdzające, iż uchwały organów władzy publicznej powinny być podejmowane w jawnym głosowaniu, chyba że ustawa mówi inaczej.

 

W styczniu 2012 roku wojewoda zaskarżył uchwałę Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Gmina Kędzierzyn-Koźle w odpowiedzi wniosła o uwzględnienie skargi. Dziś WSA uwzględnił skargę wojewody i uznał listopadową uchwałę Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla za nieważną ze względów formalnych.

 

Uchwały jednostek samorządu terytorialnego muszą być podejmowane zgodnie z trybem przewidzianym w ustawach – uzasadniła sędzia Ewa Janowska. Jej zdaniem, podejmując uchwałę w sprawie krzyża w głosowaniu tajnym samorząd pozbawił mieszkańców gminy prawa do informacji. Sędzia dodała również, że o symbolu religijnym, jakim jest krzyż, można dyskutować również w kontekście ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

 

Źródło: rp.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram