Tysiące osób odwiedza Polskę i Ukrainę w trakcie Euro 2012.Oprócz emocji związanych z meczami wielu z nich wykazuje duże zainteresowanie najciekawszymi miejscami związanymi z historia Polski. Zagraniczni przybysze tłumnie odwiedzają muzea i ważne dla Polaków miejsca. Oblężenie przeżywa m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego już stało się dla odwiedzających stolicę turystycznym szlagierem. – Dla nas to bardzo dobra okazja, by obcokrajowcom opowiedzieć historię miasta i Polski w pigułce – zwraca uwagę dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Uświadamiać, że w Warszawie było też inne powstanie poza tym w getcie.
Wesprzyj nas już teraz!
Również kibice z Polski ruszyli do Muzeum Powstania tłumnie. – W piątek odwiedziło nas ponad 500 kibiców na ponad tysiąc osób tego dnia. W sobotę i niedzielę przyszło ok. 600 kolejnych – mówi Anna Kotonowicz. – Byli kibice anglojęzyczni, Hiszpanie, Grecy, Ukraińcy, a nawet ekipa z Meksyku. Stosunkowo mało było natomiast Rosjan. Dni rosyjskie w Muzeum zaczynają się od wtorku.
Wśród zwiedzających muzeum jest wielu zagranicznych dziennikarzy m.in. telewizji al Dżazira, Włosi, Norwegowie i Ukraińcy. Największe wrażenie robił na nich zazwyczaj film „Miasto ruin” – komputerowa rekonstrukcja zrujnowanej wojną Warszawy oglądana z perspektywy lotu samolotem.
W ramach historycznej edukacji przy okazji mistrzostw reprezentacje mieszkające w Krakowie – Anglicy, Holendrzy i Włosi – zwiedziły niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Wcześniej odwiedzili go Niemcy. Zawodnicy oglądali też dawną krakowską fabrykę Oskara Schindlera.
W Poznaniu, który powitał 10 tys. Chorwatów i kilkanaście tysięcy Irlandczyków, hitem okazało się Muzeum Narodowe.
We Wrocławiu to Starówka i Ostrów Tumski są najczęściej odwiedzanymi przez kibiców miejscami. Tam także pojawił się akcent historyczny, była nim możliwość zwiedzenia m.in. otwartej krypty św. Elżbiety w kościele garnizonowym.
Źródło: „Rzeczpospolita”
luk