Katedra na Wawelu. Miejsce w którym wiara wplata się w historię naszej Ojczyzny. Tam spoczywają polscy władcy i święci. Stąd wychodzą korzenie naszej tożsamości. To w tym miejscu w dzień zaduszny listopada modlitewną pamięcią obejmujemy bohaterów narodowych, którzy swoje dążenia na rzecz świetności Ojczyzny, oparli na mocy płynącej z wiary.
– Ilekroć wejdziemy do Katedry, tyle razy wpisujemy się w historię Narodu Polskiego, a ona jest wpisana w sarkofagi, płyty pamięci, tablice i ołtarze. Pamiętajmy, że jest to miejsce naszych świętych patronów: św. Stanisława Biskupa, patrona Polski, św. Jadwigi Królowej, a także miejsce spoczynku w relikwiach bł. Wincentego Kadłubka, który w swej Kronice przekazał nam bogactwo historii naszego narodu – podkreślił w rozmowie z PCh24.pl ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej parafii Archikatedralnej.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym szczególnym miejscu 2 listopada, kiedy Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych, odprawiona zostanie Msza św. z tradycyjną procesją ze śpiewem do ołtarzy znajdujących się w Katedrze oraz jej najstarszej części, w Krypcie św. Leonarda, gdzie spoczywają polscy królowie.
– Jest to wyjątkowo miejsce, bo tam znajdują się sarkofagi królów Polski, ale też to miejsce pamięta Msze św. prymicyjne odprawiane przez Karola Wojtyłę – dodał ks. proboszcz. Było to dokładnie 2 listopada 1946 roku.
W tym roku nabożeństwo rozpocznie się o godz. 16.30 i będzie mu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Modlitwom wiernych polecane będą dusze wszystkich zmarłych, a w szczególności polskich bohaterów, którzy przyczynili się do rozwoju Ojczyzny. – W Krypcie będziemy się modlić za wszystkich bohaterów narodowych, za tych wszystkich co tworzyli historię Polski i starali się oprzeć te trudy o wiarę, która dyktowała im modlitwę do Boga za naszą Ojczyznę – dodał ks. Sochacki.
Marcin Austyn