Gdy 3 maja prezydent w przemówieniu wygłoszonym podczas państwowych uroczystości mówił o planach zorganizowania referendum dotyczącego polskiego ustroju, zwracał uwagę na przypadającą w roku 2018 rocznicę odzyskania niepodległości. Nie dziwi więc zaproponowana przez Andrzeja Dudę data zorganizowania społecznego głosowania nad systemem politycznym Polski.
Zgodnie z orędziem, jakie we środę 24 maja wygłosił prezydent, referendum odbędzie się 11 listopada roku 2018. Oczywiście o ile na inicjatywę Dudy zgodzi się zdominowany przez PiS Senat.
Wesprzyj nas już teraz!
Okazją do wygłoszenia przez głowę państwa orędzia do narodu była 2. rocznica wybrania go na prezydenta RP. II tura wyborów, w których kandydat PiS pokonał Bronisława Komorowskiego, miała miejsce 24 maja roku 2015.
Andrzej Duda w zaledwie 3-minutowym wystąpieniu zdążył pochwalić siebie i swoją ekipę. Zwracał uwagę na wprowadzone rozwiązania, spełnienie wyborczych obietnic przez „całą formację dobrej zmiany” oraz skuteczną organizację dużych wydarzeń – ŚDM i szczyt NATO.
Część orędzia poświęcona tematyce planowanego referendum pełna była silnie demokratycznych odniesień. Prezydent mówił o „opinii narodu”, oraz wyraził przekonanie, że „Polska potrzebuje nowej Konstytucji” aby być państwem „gwarantującym obywatelom wolność i równość”.
– Zachęcam wszystkich do udziału w tym dziejowym zadaniu – bez względu na wyznanie, poglądy polityczne i światopogląd – mówił Andrzej Duda, najwyraźniej próbując przekonać społeczeństwo, że jest kandydatem politycznego centrum. Szczególnie, że w trakcie orędzia za prezydentem było widać flagę Polski oraz… Unii Europejskiej.
Źródło: prezydent.pl
MWł