Polacy nie zagrają już na Stadionie Narodowym w trwających mistrzostwach. Tymczasem wciąż nie zostały uregulowane kwestie związane z kosztami jego budowy.
Jak informuje rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu, Daria Kuklińska, w najbliższych tygodniach planowane jest podpisanie przez reprezentowaną przez nią instytucję porozumień w bulwersującej opinię publiczną, a przede wszystkim samych zainteresowanych, sprawie. zapłaty wynagrodzeń podwykonawcom Stadionu Narodowego, które nie zostały uregulowane przez generalnego wykonawcę.
Wesprzyj nas już teraz!
W porozumieniu podpisanym 6 czerwca między NCS a podwykonawcami Centrum potwierdziło, iż ze swej strony gwarantuje, że Skarb Państwa zapłaci podwykonawcom w najbliższym możliwym terminie za roboty budowlane, które nie zostaną lub nie zostały zapłacone przez generalnego wykonawcę, czyli konsorcjum Hydrobudowa Polska, PBG i grupa Alpine. Wypłata ma nastąpić na podstawie wzajemnych porozumień uzgodnionych indywidualnie z podwykonawcami, wzór porozumienia miał być przesłany do podwykonawców do 8 czerwca. Procedura wypłaty środków miała być uruchomiona 12 czerwca. Tak się jak widać nie stało, mimo, iż wedle informacji Polskiej Agencji Prasowej, podwykonawcy liczyli na podpisanie porozumień z NCS w końcu tego tygodnia.
Na początku czerwca Hydrobudowa informowała, że konsorcjum oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy stadionu. Łączne roszczenia konsorcjum wobec NCS wynoszą – jak informowała spółka – ponad 400 milionów złotych.
W ubiegły poniedziałek sąd ogłosił upadłość układową Hydrobudowy, a w środę upadłość układową PBG. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji są m.in. przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania. Ponadto grupa PBG informowała, ze do trudnej sytuacji przyczynił się też jej udział w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie właśnie.
Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się we wrześniu 2008 r. Pierwotnie miał być gotowy w lipcu ubiegłego roku, ale m.in. z powodu konieczności naprawy schodów powstało opóźnienie. Budowę zakończono 30 listopada ubiegłego roku, zaś 16 grudnia obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Oficjalnie stadion, noszący od kilku dni imię śp. Kazimierza Górskiego, został otwarty 29 stycznia bieżącego roku. Inwestycja kosztowała ok. 2 miliardy złotych.
Piotr Toboła