7 lipca 2024

Kielce: Marsz Milczenia z okazji rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

(Fot. Kieleccy Patrioci)

Od Mszy świętej w bazylice katedralnej rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, na które złożyły się Msza święta, Marsz Milczenia i spotkanie na cmentarzu. Upamiętnienie po raz 12. zorganizowały kieleckie organizacje i środowiska patriotyczne.

 

Podczas uroczystości zostało przypomniane tragiczne pokłosie Rzezi Wołyńskiej, a szczególnie Krwawej Niedzieli. Msze świętą odprawił proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski, a homilię wygłosił ks. Piotr Misztal. Modlono się za ofiary Rzezi, a także o zwycięstwo prawdy historycznej i o pokój na świecie. 

Wesprzyj nas już teraz!

Po Eucharystii uczestnicy przeszli na Cmentarz Partyzancki, przed Krzyż Wołyński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

Jak powiedział Robert Surma, wiceprezes Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci, jest to „zbrodnia wciąż zapomniana”. – Władze ukraińskie nie chcą za nią przeprosić, a polska strona wciąż nie egzekwuje od Ukraińców pozwolenia na ekshumację ciał i mogił zbiorowych – ocenił.

Mianem rzezi wołyńskiej określa się masową zbrodnię nacjonalistów ukraińskich, którzy dokonali masowego mordu na ludności polskiej, przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 r., na terenie siedmiu województw wschodnich II RP.

Kulminacja zbrodni miała miejsce w lecie 1943 roku. 11 i 12 lipca w około 150 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Ofiarami byli przede wszystkim nasi rodacy, w mniejszym stopniu Rosjanie, Żydzi, Ormianie, Czesi oraz inne mniejszości zamieszkujące Wołyń. Historycy szacują, że zginęło wówczas co najmniej ok. 50 – 60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców. Podobna zbrodnia została dokonana przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w latach 1943 – 45, z kulminacją w pierwszej połowie 1944 roku.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943 – 1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tys. Polaków, w tym około 60 tys. na Wołyniu.

W 2016 r. Sejm RP ustanowił datę 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 863 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram