5 maja 2015

Kielce: św. Florian, Żołnierze Wyklęci i rotmistrz Pilecki będą mieli swoje ulice

(fot.By Ferdziu (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons)

Św. Florian oraz Stanisław Mikołajczyk, Żołnierze Wyklęci i rotmistrz Witold Pilecki to nowi patroni ulic w Kielcach – zmiany zostały już pozytywnie zaopiniowane przez zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w mieście.


Na św. Floriana zmieni się nazwa ul. Dalekiej, na odcinku od ul. Sandomierskiej do ul. Legnickiej, w związku z uporządkowaniem jej przebiegu. O nazwę św. Floriana zabiegał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy mają w pobliżu swoją wojewódzką siedzibę, a św. Florian, który według legendy ocalił wioskę jednym wiadrem wody, to ich patron.

Wesprzyj nas już teraz!

 

4 maja 304 r. św. Florian poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns, na terenie dzisiejszej Austrii. W 1184 r. na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego sprowadzono relikwie św. Floriana do Krakowa.

 

Z kolei swoje rondo w Kielcach będzie miał Stanisław Mikołajczyk, o co wnioskował klub radnych PSL. Mikołajczyk był działaczem tej partii, w latach 1943-44 premierem Polski na uchodźstwie. Rondo położone jest u zbiegu ulic 1 Maja, Batalionów Chłopskich i Hubalczyków.

 

Nowych patronów – Żołnierzy Wyklętych, będzie miała też ulica łącząca dwa ronda, które wybudowano przy Targach Kielce. Wnioskodawcą był prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim.

 

Dotąd funkcjonująca w Kielcach ulica Armii Ludowej zmieni nazwę na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ta zmiana odbędzie się na wniosek klubu radnych PiS. Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej i więźniem obozu w Auschwitz. Tzw. Raporty Pileckiego dotyczą informacji o rozmiarach Holocaustu. Pilecki został stracony przez władze komunistyczne w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1990 roku, w 2006 r. otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego.

 

 

KAI

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram