19 lipca 2017

Kierunek praca. Coraz więcej Ukraińców, Białorusinów i Hindusów chce zamieszkać w Polsce

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Urząd do spraw Cudzoziemców odnotował rekordową liczbę złożonych wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. Tylko w ciągu dwóch lat liczba osób starających się o pozwolenie na pobyt w Polsce wzrosła o 87 proc. Prym wiodą tu Ukraińcy, ale do Polski chcą przyjechać także Białorusini i Hindusi.

 

Zdecydowana większość spraw dotyczyła wydania zezwoleń na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy. Jednak dostrzegamy wzrost zainteresowania legalizacją pobytu wśród obywateli Białorusi oraz Indii – powiedział „Rzeczpospolitej” Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców.

 

Zainteresowanie pobytem w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Tylko w pierwszej połowie tego roku złożonych zostało 89 tys. wniosków o zgodę na legalny pobyt. To 27 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większość złożonych wniosków (87 proc.) dotyczyło starań o zgodę na pobyt czasowy, co dziesiąty złożony wniosek – na pobyt stały, 2 proc. o status rezydenta UE.

 

Najwięcej wniosków złożyli Ukraińcy (65 proc.) Jednak urząd zaobserwował lawinowy wzrost zainteresowania legalnym pobytem wśród obywateli Białorusi i Indii. Co ciekawe, wśród Białorusinów przeważają osoby o polskich korzeniach, które ubiegały się o zgodę na pobyt stały. Są to osoby, które zazwyczaj legitymują się Kartą Polaka.

 

Głównym magnesem przyciągającym do Polski jest praca. Zarówno stała, jak i tymczasowa. Obecnie w Polsce w wielu branżach poszukiwani są specjaliści, wręcz można dziś przebierać w ofertach.

Źródło: rp.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie