Rząd Ukrainy postanowił zwrócić katolikom piękny, neogotycki kościół św. Mikołaja w Kijowie. Od wielu lat zabiegali o to Polacy.
Kościół św. Mikołaja w Kijowie został zbudowany w latach 1899 – 1909. Stoi on w centrum stolicy Ukrainy, przy ulicy Wielkiej Wasilkowskiej. Autorami projektu architektonicznego pięknej świątyni są Polacy – Władysław Horodecki oraz Stanisław Wałowski. Jego głównym fundatorem był hrabia Władysław Michał Branicki. Na budowę kościoła szczodrze łożyli też wszyscy Polacy mieszkający w Kijowie.
Wesprzyj nas już teraz!
W roku 1936 władze bolszewickie zamknęły kościół i przeznaczyły go na magazyn. Ostatni remont świątyni przeprowadzono w roku 1976 i wówczas urządzono w nim salę koncertową. Do tej pory w kościele mieści się również państwowy Narodowy Dom Muzyki Organowej. Kościół posiada bowiem bardzo dobrą akustykę.
Obecnie władze Ukrainy postanowiły dla Narodowego Domu Muzyki Organowej zbudować nowy obiekt, a kościół zwrócić istniejącej w Kijowie katolickiej parafii św. Mikołaja, która należy do diecezji kijowsko – żytomierskiej. Instytucja Domu Muzyki Organowej ma ostatecznie opuścić budynki kościelne do roku 2023, kiedy to do użytku zostanie oddana jej nowa siedziba. Starania polskich katolików o odzyskanie kościoła trwały około 30 lat.
Obecnie w świątyni posługę pełnią już ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Odprawiane są tam Msze św. W niedzielę o godzinie 11.45 Eucharystia celebrowana jest w języku polskim. W pobliżu kościoła św. Mikołaja, na niewielkim skwerku, stoi od paru lat pomnik Juliusza Słowackiego. Jest to mocny polski akcent w Kijowie.
Katolicy zbierają już fundusze potrzebne na remont kościoła św. Mikołaja, gdyż wymaga on pilnych napraw. Tymczasem Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy opiekują się kościołem, są szczęśliwi, że znów będzie on mógł być w pełni Bożym Domem. „Dziękujemy Bogu i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w proces odzyskania kościoła św. Mikołaja. Dziękujemy Gabinetowi Ministrów Ukrainy, który zdecydował o zwrocie świątyni. Wierzę, że to pierwszy krok do pewnej normalności: to znaczy, że kościół będzie kościołem” – czytamy w oświadczeniu księży Oblatów Maryi Niepokalanej.
Źródło – słowopolskie.org, oblaci.pl
AB