13 października 2014

Kilku włoskich hierarchów popiera propozycje kard. Kaspera

(fot. REUTERS/Tony Gentile/FORUM)

Trzech wpływowych włoskich duchownych popiera pomysł, by rozszerzyć okoliczności w których do Komunii św. mogłyby przystępować osoby rozwiedzione żyjące w związkach niesakramentalnych. Arcybiskup Rino Fisichella stwierdził, że o decyzji o przystąpieniu do Najświętszego Sakramentu decydować miał jedynie głos sumienia wiernego.

 

Kardynał Francesco Coccopalmiero, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych odpowiedzialnej m.in. za interpretację prawa kanonicznego, powiedział, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach powinni być dopuszczeni do Komunii św. „w nagłych i koniecznych przypadkach”. Hierarcha podał przykład kobiety, która zdecydowała się na ślub cywilny z mężczyzną – wcześniej porzuconym przez żonę – by zaopiekować się trójką jego dzieci. Duchowny wyjaśnił, że zgodnie z przepisami prawa kanonicznego kobieta ta ma nieuregulowaną sytuację. Nie chce jednak zrezygnować z nowego związku i opieki nad dziećmi. Jego zdaniem, w „takich właśnie przypadkach Kościół powinien coś zrobić”.

Wesprzyj nas już teraz!

Hierarcha zapowiedział uproszczenie procedur stwierdzenia nieważności małżeństwa. Specjalna komisja powołana przez papieża, której jest członkiem, rozważa m.in. usunięcie wymogu apelacji oraz zezwolenie biskupom na stwierdzanie nieważności małżeństwa w oczywistych przypadkach poprzez szybki proces administracyjny.

 

Ideę złagodzenia dyscypliny i dopuszczenia do Komunii św. rozwodników żyjących w nowych związkach popierają również: kard. Dionigi Tettamanzi, emerytowany arcybiskup Mediolanu i abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Kard. Tettamanzi zaznaczył, że opowiada się za udzielaniem Komunii św. rozwiedzionym osobom żyjącym w niesakramentalnych związkach pod trzema warunkami: sakramenty będą postrzegane jako „znaki miłosierdzia Bożego”, uniknie się podważania nierozerwalności małżeństwa i rozwodnicy będą brać udział w specjalnych katechezach formacyjnych. Jak twierdzi, takie podejście zagwarantuje, że zezwolenie na Komunię św. dla rozwiedzionych katolików żyjących w nowych związkach odbywać się będzie „w niezbędnym kontekście głoszenia i dawania świadectwa Ewangelii”.

 

Abp. Fisichella zajmuje bardziej radyklane stanowisko. Uważa, że niepotrzebnie nadaje się małżeństwu wymiar kanoniczny. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłby „powrót do prymatu sumienia”. Dana osoba miałaby jedynie rozważyć, czy jest godna przyjęcia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 

 

Źródło: catholicculture.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram