10 kwietnia 2017

Brak wiedzy, ignorancja i stosowanie skrótów myślowych – to zdaniem ambasadora RP w Waszyngtonie główne przyczyny nagminnego pojawiania się w Stanach Zjednoczonych określenia „polski obozy śmierci”.  Jest to pewien skrót, dlatego że trzeba byłoby powiedzieć: niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski – powiedział w rozmowie z RMF FM Piotr Wilczek.

 

– Co roku mamy kilkadziesiąt interwencji w tej sprawie. W tym roku, już ponad 30. Monitorujemy informacje o Polsce w mediach amerykańskich. Dostajemy listy od Polonii i zawsze reagujemy – zaznaczył Wilczek.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem ambasadora użycie sformułowania „polskie obozy śmierci” rzadko stanowi przejaw „złej woli”, ale jest efektem nieodpowiedniej świadomości historycznej kreatorów amerykańskiej opinii publicznej. Łatwiej bowiem napisał „polskie obozy śmierci” niż „niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce”.

 

Ambasador przypomniał o heroizmie Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. – Często nie ma tej świadomości, że za jakąkolwiek pomoc w czasie wojny prześladowanym Żydom groziła kara śmierci natychmiast. O tym się nigdy nie wspomina, natomiast oskarża się Polaków o współudział w Holokauście, co jest zupełnie absurdalne – podkreślił.

 

Wilczek zwrócił również uwagę, że trend ten powoli się zmienia. Jest to zasługa kampanii mającej na celu „tłumaczenie historii Polski”. – Znakomitym przykładem takiej dobrej promocji, pozytywnej jest film „Azyl”, który mówi o małżeństwie Żabińskich, którzy na terenie warszawskiego ZOO – wówczas zamkniętego – uratowali około 100 Żydów, którzy gdyby nie to, znaleźliby się w wielkim niebezpieczeństwie. Tego rodzaju filmy mogą bardzo wiele nauczyć, zwłaszcza jeżeli to są filmy amerykańskie, zrobione dla publiczności międzynarodowej – zaznaczył.

 

W opinii ambasadora nigdy nie uda się całkowicie wyeliminować z przestrzeni publicznej „polskich obozów śmierci”. Główny powód stanowi „internetowa anonimowość”. – Anonimowość, która jest w dużej mierze cechą Internetu obecnie, zwłaszcza w komentarzach pod różnego rodzaju artykułami, powoduje, że często ludzie, którzy mają złą wolę czują się bezkarni. I różne takie wpisy się pojawiają – powiedział Piotr Wilczek.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram