6 maja 2021

Klęska cywilizacyjna w Chorwacji. Homoseksualiści mogą starać się o adopcję dzieci

 

Homoseksualne pary świętują w Chorwacji z powodu korzystnego dla nich orzeczenia Sądu Administracyjnego w Zagrzebiu. Orzekając w sprawie „Kožić i Šegota” dotyczącej pary tej samej płci, sąd umożliwił adopcję dzieci przez sodomitów, o ile pozostają w długotrwałym związku partnerskim. Chorwacja, chociaż wprowadziła do konstytucji zapis, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, przyznała także parom jednopłciowym liczne przywileje, zrównując je de facto z małżeństwami.

Daniel Martinović, szef chorwackiego Stowarzyszenia Tęczowych Rodzin podkreśla, że nowe orzeczenie otwiera drogę do adopcji dzieci przez wszystkie związki partnerskie. – Decyzja oznacza, że ​​wszyscy partnerzy życiowi, wszystkie pary gejów i lesbijek, mogą bez strachu poprosić o ocenę swojego wniosku dot. adopcji, by sprawdzić, czy nadają się do tego, czy nie – wyjaśnił aktywista na konferencji prasowej przed sądem.

Wesprzyj nas już teraz!

Mladen Kožić i Ivo Šegota wszczęli sprawę w 2016 r., gdy Ministerstwo Demografii, Rodziny, Młodzieży i Polityki Socjalnej odrzuciło ich wniosek o ocenę, czy kwalifikują się, by zostać rodzicami adopcyjnymi. Para sodomitów odwołała się od decyzji.

Ponad dwa tygodnie temu Sąd Administracyjny w Zagrzebiu przychylił się do ich wniosku. Zgodnie z orzeczeniem sądu, ministerstwo popełniło błąd, nie wyjaśniając decyzji o oddaleniu skargi jako bezzasadnej, w związku z czym sąd nakazał zwrócenie sprawy do ministerstwa do ponownego rozpatrzenia.

Martinović uznał werdykt za wielkie zwycięstwo, które nadeszło po pięciu latach oczekiwania. – Bardzo się cieszymy, że Sąd Administracyjny Republiki Chorwacji orzekł, że pary nie mogą być dyskryminowane w postępowaniu i że nie ma przeszkód, aby pewnego dnia zostać rodzicami adopcyjnymi, jeśli spełnia się wszystkie inne warunki, tak jak inni rodzice adopcyjni –komentował.  

Interpretując orzeczenie, aktywista zaznaczył, iż de facto „sąd orzekł, że wszyscy geje i lesbijki, jeśli są w trwałych związkach, mogą zostać rodzicami adopcyjnymi.”

Dodał, że walka o uroszczenia par tej samej płci jeszcze się nie skończyła. Wskazał, że pary takie wciąż nie mają „prawa” do zapłodnienia in vitro, a także rząd nie chce przyznawać obywatelstwa chorwackiego dzieciom „rodziców LGBTIQ urodzonym poza Chorwacją.”

– Adopcja to coś, czym ludzie są bardziej zainteresowani niż opieka zastępcza. Adopcja to trwalszy związek. Wiemy, że jest wiele par, które są tym zainteresowane. Jest to metoda, dzięki której można powiększyć rodzinę i jednocześnie pomóc dziecku – komentował homoaktywista.

Martinović wezwał sodomitów do wszczynania procesów w sprawie in vitro i staranie się o adopcję dzieci. Jednocześnie zaznaczył, że od ub. roku bardzo zmieniło się nastawienie władzy, która zaoferowała środowisku homoseksualnemu duże wsparcie.

Po konferencji prasowej Stowarzyszenie Tęczowych Rodzin wydało oświadczenie dot. orzeczenia Sądu Administracyjnego. „Po zeszłorocznych werdyktach potwierdzających, że partnerzy życiowi mają mieć zapewniony dostęp do oceny wniosków o opiekę zastępczą, Stowarzyszenie Tęczowych Rodzin oficjalnie potwierdziło w środę, iż partnerzy życiowi mogą uzyskać dostęp do oceny, aby zostać rodzicami adopcyjnymi.”

I dalej: „Po pięciu latach walk sądowych Sąd Administracyjny w Zagrzebiu orzekł pod koniec kwietnia w sprawie Mladena Kozica i Ivo Segoty, że nie wolno ich dyskryminować w procedurze oceny adopcji, ponieważ zawarli związek partnerski. Ten historyczny werdykt otwiera drzwi wszystkim parom gejów i lesbijek w Chorwacji, które chcą zostać rodzicami adopcyjnymi i potwierdza, że ​​partnerzy życiowi muszą mieć takie same prawa jak małżonkowie we wszystkich dziedzinach.”

„Ten werdykt otwiera drzwi wszystkim parom gejów i lesbijek w Republice Chorwacji, które chcą zostać rodzicami adopcyjnymi i gwarantuje, że nie mogą być dyskryminowani ze względu na ich orientację seksualną. Prawo dziecka do możliwie najlepszych rodziców adopcyjnych pozostaje priorytetem, a orzeczenie to nie oznacza automatycznie, że pary gejów i lesbijek stają się rodzicami adopcyjnymi, ale partnerzy życiowi mogą teraz bez obaw skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej i złożyć wniosek o ocenę w celu adopcji” – napisano w oświadczeniu.

Martinović zaznaczył, że orzeczenie nadal nie jest prawomocne i zaapelował do ministerstwa pracy, emerytur, rodziny i polityki społecznej, by nie odwoływało się od niego, respektując zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał powszechne prawo do sprawowania pieczy zastępczej wszystkim obywatelom.

W Chorwacji już w 2003 r. formalnie uznano status związków osób tej samej płci. Dziesięć lat później – w wyniku udanego referendum – wprowadzono do konstytucji zakaz tzw. małżeństw jednopłciowych, definiując małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. W 2014 r. wprowadzono możliwość tworzenia związków partnerskich także przez pary tej samej płci. De facto cieszą się one prawami takimi, jak małżeństwa heteroseksualne, ale nie mogą być określane mianem małżeństw. Pary takie nie mogą także w pełni adoptować dzieci. Istnieje instytucja „opieki partnerskiej”, by zapewnić parom tej samej płci mechanizm podobny do adopcji przybranego dziecka. Pary tej samej płci w Chorwacji mogą zostać rodzicami zastępczymi.

Ponadto przepisy chorwackie zakazują wszelkiej dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną,” „tożsamość płciową i ekspresję płciową.” Według zaś sponsorowanej przez KE organizacji ILGA-Europe, Chorwacja ma najbardziej zaawansowane „prawa LGBT” w świecie słowiańskim.

Źródło: euractiv.com, telegram.hr, en.wikipedia.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram