9 stycznia 2024

Klimatyczni lobbyści nie dają za wygraną. Ustawa wiatrakowa wraca pod nową postacią

(pixabay.com)

Resort klimatu planuje przedstawić projekt ustawy wiatrakowej do końca pierwszego kwartału tego roku – poinformowała we wtorek w Radiu ZET minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Polityk jest autorem kontrowersyjnego zapisu w poprzednim projekcie, umożliwiającego montaż turbin już 300 m od zabudowań gospodarczych oraz wywłaszczenia pod farmy wiatrowe.

„Będzie to ustawa rządowa (…) pod koniec pierwszego kwartału chcielibyśmy wyjść z jakimiś rozwiązaniami” – powiedziała minister zapytana, kiedy powstanie ustawa wiatrakowa.

„Ta ustawa i tak się już zmieniła, bo myśmy nad nią dalej pracowali z prawnikami między innymi z biura legislacyjnego Sejmu, ale też w grupie posłów nanieśliśmy poprawki, więc ona ewoluowała (…). Nigdy nie było takiej chęci, żeby znieść 500 m jako minimalnej granicy dla dużych wiatraków, to był błąd, który nie powinien znaleźć się w ustawie. Ta granica na pewno będzie” – dodała.

Wesprzyj nas już teraz!

Pod koniec listopada ubiegłego roku grupa posłów Polski2050-TD i KO wniosła projekt dotyczący nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen prądu do 30 czerwca 2024 r. W projekcie znalazły się także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt miał umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań.

Na początku grudnia na stronach Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-TD, mającej na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła. Wykreśliła ona z projektu przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych.

Kontrowersje wzbudziła również korelacja czasowa propozycji ustawowych z decyzją Komisji Europejskiej, uwalniającej pierwszą transzę środków na KPO na cele klimatyczne. Równocześnie pojawiły się informacje o kłopotach finansowych niemieckiego koncernu Siemens, odpowiedzialnego za produkcję zielonych technologii, m.in. turbin wiatrowych. Od bankructwa Siemens Energy miał uratować wielki zewnętrzny kontrakt.

PAPpap logo / oprac. PR

ZABIORĄ CI DOM I POSTAWIĄ WIATRAK? USTALENIA ORDO IURIS WS. „USTAWY WIATRAKOWEJ”

Czarne chmury nad klimatyczną rewolucją. Budowa farm wiatrowych nieopłacalna, prąd dużo droższy niż zakładano

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram