6 marca 2023

Kłopotliwe dotacje dla „zielonych technologii”. Szefowa KE chce zawrzeć z USA porozumienie

(pixabay.com)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w miniony weekend ustalała z kanclerzem Olafem Scholzem zasady porozumienia z Waszyngtonem w sprawie zawarcia – na razie – krótkoterminowego porozumienia odnośnie dotacji dla tak zwanego zielonego przemysłu. Ma ono ograniczyć negatywne skutki dla gospodarki europejskiej w związku z amerykańską ustawą o zwalczaniu inflacji (IRA), która przewiduje wielomiliardowe dotacje dla rodzimych producentów „zielonych technologii”.

10 marca szefowa Komisji Europejskiej – podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Waszyngtonie – będzie zabiegała o zawarcie krótkoterminowego porozumienia w sprawie dostępu do subsydiów klimatycznych zapowiedzianych wcześniej przez amerykańską administrację.

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu inflacji (IRA) amerykański rząd oferuje rodzimym przedsiębiorcom dotacje i ulgi podatkowe o wartości 369 mld dolarów. Bruksela obawia się, że tak potężny „zastrzyk” wsparcia dla przedsiębiorców spowoduje wycofanie wielu inwestorów z rynku europejskiego, który chce być pionierem nowej rewolucji technologicznej związanej z przejściem na tak zwaną gospodarkę zeroemisyjną.

Wesprzyj nas już teraz!

Komisja Europejska proponuje Ameryce zawarcie umów, które umożliwiłyby również państwom członkowskim UE – jako partnerom w handlu z USA – dostęp do niektórych środków wsparcia z budżetu amerykańskiego.

Von der Leyen ma negocjować z ekipą Bidena w sprawie dostępu do strategicznie ważnych surowców, rynku pracy i w kwestii zrównoważonego rozwoju.

W lutym tego roku komisarz europejski Valdis Dombrovskis stwierdził, że Stany Zjednoczone są otwarte na przyznanie UE statusu partnera w wolnym handlu. Tłumaczył, że pomogłoby to zniwelować „dyskryminujący aspekt” ustawy o redukcji inflacji.

5 marca szefowa KE zapowiedziała, że będzie przeciwdziałać wyzwaniom, jakie stanowią dla krajów UE dotacje amerykańskie dla „zielonych technologii”. Obiecała także przyspieszyć działania, by zablokować decyzję Parlamentu Europejskiego i części krajów UE o wycofaniu z produkcji oraz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

O strategii negocjacyjnej von der Leyen rozmawiała z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem podczas dwudniowego spotkania w miniony weekend. Przewodnicząca KE poinformowała, że wspólnie zastanawiano się nad „odpowiedziami na negocjacje z USA w zakresie interpretacji prawa, inwestycji własnych i szybszych procesów” w związku z IRA.

W programie wizyty von der Leyen w Waszyngtonie zaplanowanej na 10 marca przewidziano omawianie kwestii związanych z „czystą energią i łańcuchami dostaw” – poinformował Biały Dom.

Na razie ​​europejscy producenci samochodów elektrycznych otrzymali dostęp do ulg podatkowych w USA, ale Bruksela chce im zapewnić korzyści także w segmentach produkcji akumulatorów i komponentów baterii.

Negocjatorzy UE– poza uzgodnieniem umów handlowych z Nową Zelandią i Chile – zabiegają o to, by do końca tego roku wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki umów handlowych z Australią, Meksykiem i blokiem Mercosur z Ameryki Łacińskiej.

Polityka subsydiowania pewnych branż przez władze danego kraju wiąże się z większym protekcjonizmem i poważnymi zakłóceniami w gospodarce światowej.

Nie tylko UE, czy USA przewidują większe dotacje dla tak zwanej zeroemisyjnej gospodarki. Również Chiny proponują wprowadzenie większych ulg podatkowych i dotacji dla firm zajmujących się „zielonymi technologiami”.

Wcześniej wspierały rozwój produkcji stali, samochodów elektrycznych i paneli fotowoltaicznych. W tym kierunku zmierzają Indie (sektor chipów). Z ogromnych dotacji korzysta branża biotechnologia i technologie informacyjne np. amerykańska Dolina Krzemowa rozwinęła się dzięki kontraktom wojskowym.

Subsydiowanie pewnych gałęzi przemysłu wiąże się z zakłóceniami na rynku krajowym i w handlu zagranicznym. Są „zwycięzcy” i „przegrani” takiej polityki, a rynek staje się mniej konkurencyjny i cała gospodarka bardziej nieefektywna.

Źródło: euractiv.com, nltimes.nl

AS

Szokujący raport. Zielona energia… jest oparta na spalaniu węgla i niewolniczej pracy

Inicjatywa C40: budowa getta bez aut, mięsa i nowej odzieży. Ostrzegaliśmy o tym już dawno temu! [RAPORT PCH24]

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 55 150 zł cel: 500 000 zł
11%
wybierz kwotę:
Wspieram