Wedle najnowszej propozycji Koalicji Obywatelskiej psychoterapia ma być dostępna dla nastolatków nawet w wypadku sprzeciwu rodziców wobec ich uczestnictwa w sesjach. To kolejny sposób, na jaki państwo uderza we władzę należną z prawa naturalnego wyłącznie rodzicom.
W czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele klubu Koalicji Obywatelskiej i rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak zapowiedzieli, że przygotowali poselski projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zakłada on m.in. nowelizację Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Proponowana nowelizacja ułatwi osobie małoletniej, która doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła 16 lat, otrzymanie wsparcia psychologicznego nawet wtedy, gdy rodzic lub opiekun prawny nie wyraża zgody na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego. Z takiego wsparcia w limicie trzech świadczeń będzie mogła też skorzystać młodzież, która ukończyła 13 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
– Obowiązujące dziś przepisy w nieuzasadniony sposób nakładają obowiązek sądowej kontroli oraz możliwość przełamania sprzeciwu jedynie ze strony małoletnich pacjentek i pacjentów, domniemując słuszność sprzeciwu osób dorosłych. Umożliwienie osobom małoletnim pełnego współuczestnictwa w zakresie decyzji dotyczących ich zdrowia to ważny element budowy bardziej sprawiedliwego i empatycznego systemu – powiedział ekspert fundacji GrowSPACE Robert Lisiewicz.
Projekt ustawy powstał we współpracy rzecznik praw dziecka i organizacji młodzieżowych. Wnioskodawcą jest przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia i Parlamentarnego Zespołu Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży posłanka KO Marta Golbik.
(PAP)/ oprac. FA
Z ekologią za pan brat? Owszem, ale tylko na gruncie wolnego rynku!