25 czerwca 2024

Koalicja grup postępowych apeluje do papieża. Chodzi o kapłaństwo kobiet

(Ideał modernistów: luterańska pastorka przewodniczy nabożeństwu (fot. youtube))

Koalicja środowisk progresywnych domaga się od papieża Franciszka otwarcia dyskusji na temat kapłaństwa kobiet.

Do Ojca Świętego napisały takie organizacje jak Wir sind Kirche, Maria 2.0, Frauenweihe.Jetzt i inne.

Autorzy listu do Franciszka oczekują, że kapłaństwo kobiet będzie jednym z głównych tematów dyskutowanych na jesiennej sesji Synodu o Synodalności. Wskazują, że ich celem nie jest sianie sporów ani budowanie wrogości, ale miłość do Kościoła. Według tych grup ignorowanie sprawy kapłaństwa kobiet oznaczałoby lekceważenie wielu wiernych Kościoła, zarówno świeckich jak i duchownych.

Wesprzyj nas już teraz!

Autorzy listu twierdzą, że Pismo Święte nie wypowiada się jakoby stanowczo przeciwko kapłaństwu kobiet, a Papieska Komisja Biblijna w 1976 roku miała stwierdzić, że sam Nowy Testament nie stanowi wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji negatywnej w sprawie kapłaństwa kobiet. Zdaniem organizacji podpisanych pod listem, wprowadzenie kapłaństwa kobiet nie przekreślałoby w żaden sposób planu zbawczego Jezusa Chrystusa. Dlatego należy o tym otwarcie debatować. Według sygnatariuszy to szczególnie ważne dla innych części świata niż Europa, bo na Starym Kontynencie dyskusja na temat kapłaństwa kobiet trwa; w innych jednak miejscach osoby poruszające feralną kwestią mają bywać represjonowane.

W styczniu tego roku papież Franciszek podjął decyzję o utworzeniu specjalnych dziesięciu komisji synodalnych. Jedna z nich ma zająć się właśnie kwestią roli kobiet. Od wielu miesięcy papież organizuje też spotkania z elitarną Radą Kardynałów poświęcone tematowi kobiety w Kościele. W jednym z ostatnich wywiadów wykluczył jednak wprowadzenie sakramentalnego diakonatu albo prezbiteratu kobiet.

W 1984 roku św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis orzekł, że Kościół nie ma władzy udzielania sakramentu święceń kapłańskich kobietom, a ta jego decyzja powinna być uznawana przez wszystkich za ostateczną.

W sierpniu ubiegłego roku papież Franciszek napisał jednak w swoich odpowiedziach udzielonych na zapytanie grupy kardynałów, że kwestia ostateczności opisanego orzeczenia św. Jana Pawła II jest wciąż dyskutowana. 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram