13 października 2024

Koalicja Obywatelska chce likwidacji CBA. Specjalna ustawa jest już w uzgodnieniach

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Dominik Pisarek / Forum)

Koalicja Obywatelska dąży do zlikwidowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Specjalna ustawa w tej sprawie jest już gotowa i trafiła właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Wejście w życie ustawy planowane jest w kwietniu przyszłego roku.

Projekt ustawy zakładającej likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pod koniec maja tego roku. Jego autorzy zakładali, że CBA zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2025 r., a w jego miejsce powstanie – w strukturze policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK). W lipcu projekt został zmieniony. Otrzymał nową nazwę, a termin likwidacji CBA przesunięto na 1 kwietnia 2025 r.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał PAP, że projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i czeka na opinię Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Wesprzyj nas już teraz!

„Po zakończeniu tych uzgodnień i zebraniu wszystkich opinii zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Następnie trafi na posiedzenie Rady Ministrów” – zaznaczył Dobrzyński.

Co ciekawe, strona rządowa w związku z planem likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne. Jednak do udziału w konsultacjach wybrane zostały w większości liberalne i lewicowe organizacje lub te wyrażające publicznie sympatię wobec obecnej koalicji rządzącej. Wśród organizacji, które wezmą udział w konsultacjach są m.in. Fundacja Batorego, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Dotychczas swoje stanowisko w sprawie likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego przesłała również Rada Gminy Rzepiennik Strzyżewski, która w przekazanej uchwale zaapelowała o nielikwidowanie CBA. Zwróciła uwagę, że „CBA jest jedyną służbą specjalną posiadająca narzędzie w postaci kontroli decyzji gospodarczych i oświadczeń majątkowych”.

Jak twierdzą pomysłodawcy likwidacji CBA, a zarazem autorzy projektu ustawy, „zadania realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji”.

Planowane wejście w życie ustawy, z wyjątkiem niektórych przepisów, to 1 kwietnia 2025 r.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało powołane w 2006 roku. Jego pierwszym szefem był Mariusz Kamiński.

pap logo

Źródło: PAP

Oprac. WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram