W archidiecezji Mechelen-Bruksela w Belgii p. Rebecca Charlies-Alsberge jest wymieniana podczas modlitwy eucharystycznej zaraz po papieżu i biskupie miejsca.
Charlier-Alsberge jest delegatką biskupa w wikariacie Brabancji Walońskiej. To jeden z trzech wikariatów, które składają się na archidiecezję.
Powierzenie kobiecie delegacji zostało zaprezentowane jako element synodalności.
Wesprzyj nas już teraz!
Wymienianie Charlies-Alsberge w modlitwie eucharystycznej zostało nakazane przez władze archidiecezji w liście wysłanym do księży.
W 2023 roku z urzędu ustąpił biskup pomocniczy Jean-Luc Hudsyn, który zajmował się wikariatem Brabancji Walońskiej, pełniąc funkcję wikariusza generalnego. Arcybiskup Luc Terlinden podjął decyzję o postawieniu na czele wikariatu świeckiej kobiety, p. Charlies-Alsberge. Kobieta, która żyje w małżeństwie i wychowuje czworo dzieci, nie zajmuje się jedynie liturgią – to powierzono jej asystentowi, ks. Alainowi de Maere. Poza tym ma takie same zadanie, jakie miał jej poprzednik, bp Hudsyn. Jak podkreśliła w jednym z wywiadów, choć ma asystenta – kapłana, osoba, która podejmuje decyzje, jest właśnie ona.
Jak wyjaśnił abp Terlinden, zmiany tego rodzaju są elementem „Kościoła synodalnego i misyjnego”, który buduje papież Franciszek.
Charlies-Alsberge wizytuje parafie i wygłasza przemówienia podczas mszy, de facto będące kazaniami.
Szczególnie dziwny jest nakaz wymieniania jej imienia podczas modlitwy eucharystycznej, zaraz po papieżu i biskupie miejsca. Władze archidiecezji wydały go w listopadzie. Jak podano w liście, kapłan powinien modlić się: „Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości razem z naszym papieżem Franciszkiem, naszym biskupem Łukaszem, wszystkimi biskupami, kapłanami i diakonami oraz z naszą delegatką biskupią Rebeką”.
Zakończony 27 października rzymski Synod o Synodalności domagał się udzielania kobietom „większej przestrzeni” w Kościele katolickim. Zwrócono uwagę zwłaszcza na powierzanie im stanowisk kierowniczych oraz zaapelowano o silniejszą obecność w liturgii. Można powiedzieć, że archidiecezja Mechelen-Bruksela idzie w awangardzie zmian oczekiwanych przez synod i papieża.
Władze archidiecezji podały, że zmiana jest owocem próśb formułowanych w samym wikariacie: księża i wierni chcieli modlić się podczas mszy za swoją delegatkę.
Źródła: lifesitenews.com, pillar-catholic.com
Pach