Nadszedł czas, by kobiety wreszcie mogły równoprawnie kształtować Kościół – ogłaszają niemieckie katolickie feministki. Aktywistki apelują o poparcie inicjatywy, której celem jest umożliwienie kobietom dostępu nawet do… Urzędu Piotrowego.
Katolickie Stowarzyszenie Kobiet Niemiec apeluje o pełne równouprawnienie kobiet w Kościele katolickim. Grupa przygotowała specjalną petycję, którą na początku przyszłego roku chce złożyć na ręce Konferencji Episkopatu Niemiec.
Wesprzyj nas już teraz!
Katolickie feministki zachęcają do podpisywania apelu o „dopuszczenie kobiet do wszystkich urzędów i posług w Kościele”. „Przyłączcie się do naszego apelu o Kościół, w którym kobiety mogą zostać kapłankami, biskupkami, kardynałkami i papieżkami” – wzywają. „Jesteśmy o tym przekonane: jeżeli Kościół katolicki chce, aby słuchano jego głosu w ważnych sprawach i tematach, jeżeli chce być wiarygodny, musi dać przykład sprawiedliwości płciowej” – piszą.
W maju tego roku w ramach inicjatywy Maria 2.0 progresywne katoliczki w całych Niemczech przez tydzień bojkotowały Mszę świętą (w tym niedzielną), chcąc zwrócić uwagę na rzekome wykluczenie. Ich zdaniem Kościół jest „Kościołem mężczyzn”, w których dochodzi do strukturalnej dyskryminacji kobiet.
Najnowszy apel feministycznej grupy jest głosem w „drodze synodalnej”, na którą wkracza Kościół katolicki w Niemczech. Biskupi i świeccy w procesie dialogu i debaty zamierzają wypracować nowe rozwiązania, które – w zamyśle – mają przybliżyć Kościół współczesnym ludziom. Jednym z czterech obszarów zmian jest właśnie rola kobiet.
Źródła: pch24.pl / kfd-bundesverband.de
Pach