Jak podają dane GUS od 2008 roku sukcesywnie spada liczba Polaków biernych zawodowo. Na koniec 2011 roku było ich 13,9 mln. Dla porównania w 2007 roku liczba ta sięgała 14,9 mln. Z tego trendu wyłamują się jednak kobiety, które coraz częściej rezygnują z kariery zawodowej na rzecz obowiązków rodzinnych.
Od dwóch lat przybywa kobiet, które zostają w domu by opiekować się najbliższymi. Większość z nich jest w sile wieku (tzn. między 15. a 65. rokiem życia). W 2011 roku było ich już prawie 1,5 mln, czyli o 6 proc. więcej niż w 2007 roku – podaje „Rzeczpospolita”.
Wesprzyj nas już teraz!
Czy zwiększająca się liczba kobiet wybierających dom zamiast kariery zawodowej to efekt rosnącej zamożności Polaków? Eksperci przeczą takiej tezie. Jako główny powód podają konieczność opieki nad dziećmi czy osobami starszymi.
– Gdyby wynikało to z faktu, że coraz więcej rodzin może sobie pozwolić na utrzymywanie domu tylko z jednej pensji, byłoby to pozytywne zjawisko. Jednak przyczyny są inne – podkreśla Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.
– Przybywa osób, które wymagają opieki, przede wszystkim tych starszych – mówi prof. Elżbieta Kryńska z SGH. W latach 2002 – 2010 liczba dzieci w wieku do czterech lat wzrosła o 7,6 proc., osób w wieku powyżej 85 lat zaś o prawie 58 proc. – Nie mamy też rozwiniętych odpowiednio do potrzeb instytucji opieki nad tymi osobami – wtóruje prof. Stanisława Golinowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Polsce jest za mało żłobków i ośrodków opieki. Jest oczywiście możliwość wyboru instytucji komercyjnych, ale są one dla sporej części Polaków po prostu za drogie.
Malejąca aktywność zawodowa kobiet jest więc związana z troską o najbliższych. Dzisiaj rodziny często nie są jednak w stanie utrzymać się z jednej pensji, a państwo nie prowadzi żadnej spójnej polityki prorodzinnej. Zamiast tego promuje się rozwiązania tymczasowe, jak na przykład podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Źródło: rp.pl
ged