5 grudnia 2024

Kobiety w Kościele. Franciszek rozmawiał z kardynałami o ich nowej roli

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Jaka będzie rola kobiet w Kościele synodalnym? O tym rozmawiał papież Franciszek z grupą najważniejszych kardynałów świata.

Na początku grudnia odbyło się w Watykanie spotkanie papieża z Radą Kardynałów. To najważniejsze oficjalne gremium doradcze Ojca Świętego. Rozmawiano między innymi o roli kobiet w Kościele.

Rada Kardynałów to gremium powołane przez Franciszka w 2013 roku. W jego skład wchodzi dziewięciu purpuratów wskazywanych przez papieża. W założeniu mają reprezentować Kościół powszechny, dlatego są to ludzie z różnych regionów, Europy, Afryki, Indii, USA, Ameryki Południowej. Co charakterystyczne, Europę reprezentują wyłącznie kardynałowie z krajów zachodnich (obecnie to Włochy, Hiszpania i Luksemburg).

Wesprzyj nas już teraz!

O roli kobiet w Kościele Rada Kardynałów obraduje z papieżem już od dłuższego czasu. Rozmawiano na ten temat na spotkaniach w grudniu 2023 roku oraz w lutym, kwietniu i czerwcu tego roku. W jednym ze spotkań brała nawet udział tzw. biskup ze Wspólnoty Anglikańskiej, która opowiadała o swoich doświadczeniach.

Tematyka kobiet była bardzo żywo dyskutowana w trakcie październikowego Synodu o Synodalności w Rzymie. W Dokumencie Finalnym tego synodu stwierdzono, że kwestia diakonatu kobiet jest otwarta i trzeba dalej o tym rozmawiać. Ponadto bardzo dobitnie stwierdzono konieczność przejmowania przez kobiety funkcji kierowniczych w Kościele.

Podczas Synodu o Synodalności o roli kobiet mówił między innymi afrykański kardynał Fridolin Ambongo, członek Rady Kardynałów. Na konferencji prasowej stwierdził, że gdyby papież Franciszek zdecydował się wprowadzić diakonat kobiet rozumiany jako posługa, a nie część sakramentu święceń, to Kościół w Afryce nie miałby z tym problemu.

Ten sam kardynał brał udział w spotkaniu on-line zorganizowanym przez Kościół w Kamerunie. Przekonywał, że Synod o Synodalności zalecił zmianę podejścia do roli kobiet. Według kardynała w Kościele istniała tendencja do tego, by rezerwować wszystkie istotne funkcje dla mężczyzn. Podobnie jest w społeczeństwie afrykańskim. To powinno się zmienić, tak, by zapanowała większa równość między płciami. Według relacji prasowych kardynał nie mówił przy tej okazji nic na temat diakonatu ani kapłaństwa.

Źródła: Katholisch.de, Cruxnow.com, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 223 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram