Wśród kobiet urodzonych w latach 1945 – 1955 około 8 proc. nigdy nie urodziło dziecka. Odsetek ten wzrósł wśród kobiet urodzonych w 1965 roku do 15,5 proc. – czytamy w raporcie pracowników naukowych Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej Warszawie.
Większość badanych kobiet deklaruje jednak, że chciało, lub chce nadal mieć dziecko. W największej liczbie przypadków brak dziecka to efekt braku partnera (40 proc.).
Wesprzyj nas już teraz!
Mniejsza, choć znacząca liczba kobiet, przyznała się do problemów z zajściem w ciążę. 13 proc. respondentek nie może mieć dzieci, natomiast 27 proc. musiało korzystać z pomocy lekarskiej, aby doczekać się potomstwa.
Badacze zauważyli, że wśród pozostałej grupy badanych powody braku potomstwa nie są już oczywiste i wymagają bardziej pogłębionych badań. 23 proc. kobiet zadeklarowało bowiem, że wstąpiły w związek małżeński, nie miały problemów z płodnością, w pewnym momencie swojego życia chciały mieć dziecko a jednak nie zostały matkami.
O braku dzieci w ich przypadku mogły zadecydować czynniki takie, jak sytuacja materialna, wybór ścieżki kariery zawodowej, chęć rozwoju osobistego, sytuacja na rynku pracy, czy też inne okoliczności życiowe. Co ciekawe, połowa spośród tych kobiet nie zrezygnowała z myśli o macierzyństwie i planuje w przyszłości urodzić lub adoptować dziecko.
W projekcie Famwell, finansowanym ze środków unijnych, przeprowadzono m. in. badanie ankietowe wśród 604 bezdzietnych kobiet w wieku 37-45 lat.
Źródło: rynekzdrowa.pl
ged