6 czerwca 2013

„Pan Jezus od nas żąda, byśmy czcili Jego Serce i szanowali tę Miłość, żyli duchowością ewangeliczną. Nasz wiek nie powinien zabijać ludzi i to jeszcze w majestacie prawa” – mówi w rozmowie dla PCh24.pl o. Stanisław Groń SJ, krajowy dyrektor Apostolstwa Modlitwy, redaktor naczelny miesięcznika „Posłaniec Serca Jezusowego”.

 

Kiedy została ustanowiona w Kościele uroczystość Najświętszego Serca Jezusa?

Wesprzyj nas już teraz!

Wspólnota Kościoła dojrzewała z wolna przez wieki do ustanowienia tej uroczystości i był to długi proces, nim nabożeństwo do Serca Jezusowego zmieniło się z osobistego i prywatnego na publiczne i weszło do liturgii Kościoła. Decydujące było jednak to, że sam Jezus zażądał tego święta, a było to w oktawie Bożego Ciała 19 czerwca 1675 roku. Zaświadczyła o tej prośbie Zbawiciela św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690), święta zakonnica żyjąca w klasztorze klauzurowym sióstr wizytek w małym miasteczku Paray le Monial w Burgundii we Francji. Tego pamiętnego dnia, gdy klęczała przed Najświętszym Sakramentem, Pan Jezus w mistycznej wizji ukazał jej swoje Serce i powiedział: Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swej miłości. A w zamian od większości ludzi doznaję tylko niewdzięczności przez nieuszanowania i świętokradztwa, przez oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do Mnie w tym Sakramencie miłości (…). I Jezus dodał (…) chcę, żeby pierwszy piątek po oktawie uroczystości poświęconej Najświętszemu Sakramentowi był specjalnym świętem na część mojego Serca jako dzień wynagrodzenia za wszystkie zniewagi, jakich doznaję, oraz dniem Komunii świętej jako zadośćuczynienia za niegodne traktowanie Najświętszego Sakramentu wystawionego na ołtarzach. Obiecuję również, że Serce moje w obfitości napełni swą boską miłością tych, którzy będą Je czcić lub przyczyniać się, by przez innych było otoczone czcią.

Odpowiadając na tę prośbę i żądanie Jezusa, aby w Kościele ustanowiono specjalne święto ku czci Jego Serca w piątek po oktawie Bożego Ciała, papież Pius IX dnia 23 sierpnia 1856 roku dekretem Urbi et Orbi ustanowił uroczystość Serca Jezusa dla całego Kościoła. Dodam, że słusznie się chlubimy z tego, że Stolica Apostolska na prośbę polskich biskupów i królów (Augusta II i Augusta III), zatwierdziła w 1765 roku Mszę św. i oficjum o Sercu Jezusa dla terytorium naszego kraju i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był to polski znaczący wkład w późniejsze ustanowienie święta Serca Jezusowego dla całego Kościoła powszechnego w połowie XIX wieku.

 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie został konsekrowany 29 maja 1921 roku. Jakie stowarzyszenia szerzące kult Serca Jezusowego istnieją przy tej świątyni?

Powiem o jednym najbardziej znaczącym stowarzyszeniu, Apostolstwie Modlitwy, powstałym przy kaplicy Bożego Serca i kolegium jezuickim w Krakowie, przy ul. Kopernika 26 w roku 1871. Ono nadal istnieje przy obecnej świątyni i w wielu parafiach i domach zakonnych w naszej Ojczyźnie.

Jego celem jest: rozbudzenie życia duchowego, pogłębienie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i ożywienie pobożności Eucharystycznej, składanie duchowych ofiar w intencjach Kościoła i świata, poświęcenie rodzin Bożemu Sercu, praktyka pierwszych piątków miesiąca, częsta Komunia św. wynagradzająca i praktyka Godziny Świętej. Duchowość tego Stowarzyszenia jest ewangeliczno-misyjna i stanowi płaszczyznę współpracy między świeckimi i duchownymi. Członkowie poprzez Modlitwę Codziennego Ofiarowania włączają swoje modlitwy, prace, radości, cierpienia w ofiarę Eucharystyczną i ofiarują je w intencjach papieskich wyznaczonych na każdy miesiąc przez Ojca Świętego. Praktykują też różne formy czci Bożego Serca. Co miesiąc w pierwszy piątek w tym kościele mamy całonocne czuwanie przy Sercu Jezusa. Gromadzi ono wielu wiernych pragnących oddać hołd Miłości, której znakiem i symbolem jest Boskie Serce.

 

Nad głównym wejściem do bazyliki zauważamy mozaikę „Przebicie boku Chrystusa”. Czy można stwierdzić, że od tego wydarzenia na Kalwarii pojawia się idea Serca Jezusa, pełnego miłości wobec ludzi?

Ta mozaika wykonana została przez brata zakonnego Wojciecha Pieczonkę SJ, i jest to nie tylko dekoracja wspaniałego kamiennego portalu, ale przede wszystkim wizualne zaproszenie, aby wszyscy tu przychodzący, nawet ci obojętni mijający ją, zostali zachęceni do czci Jezusowego Serca i cenili Jego ofiarną Miłość.

Wydarzenie śmierci na krzyżu i przebicie boku Zbawiciela było kluczowym czynnikiem w procesie powstania święta Serca Jezusowego. Jego początki nawiązują bowiem do duchowości pasyjnej, a rana przebitego boku zadana Panu już po Jego śmierci była znacząca dla tej idei i praktyki.

 

Czego żąda od nas – ludzi XXI wieku – Najświętsze Serce Pana Jezusa?

Tego samego, o co prosił w XVII wieku św. Małgorzatę, byśmy czcili Jego Serce i szanowali tę Miłość, żyli duchowością ewangeliczną. Nasz wiek nie powinien zabijać ludzi i to jeszcze w majestacie prawa. Mamy obowiązek szanowania życia, zachowywania Bożych Przykazań i posłuszeństwa nauczającemu Kościołowi. Ludzkie serce ma tłoczyć ciepłą krew, dawać i przyjmować miłość Boga i ludzi. Każdy z nas ma ku temu wiele możliwości. Prawdziwa miłość, ofiarna i służebna, pomaga nam w tym. A technika tego wieku i nowoczesne media mogą także do tego się przyczynić.

 

Od kiedy wydawany jest w Polsce miesięcznik „Posłaniec Serca Jezusowego”, którego jest Ojciec redaktorem naczelnym? I w jaki sposób to czasopismo pomaga szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Ten najstarszy katolicki miesięcznik wydawany jest przez jezuitów w Krakowie od 1872 roku. Powstał z komentarza do papieskiej intencji dla Apostolstwa Modlitwy i tak jest do dzisiaj. Pomaga on poprzez artykuły publikowane na jego łamach rozwijać i pogłębiać wiarę w wymiarze wspólnotowym. Pomaga poznać duchowość Serca Jezusowego i Apostolstwa Modlitwy, szerzy ideę poświęcenia rodzin Bożemu Sercu. Ułatwia osobistą modlitwę, wprowadza w lekturę Biblii, zapoznaje z życiorysami świętych, w tym czcicieli Bożego Serca. Pomaga poznać papieskie nauczanie, prezentuje święte miejsca ważne dla naszej wiary i ugruntowuje więź z Polakami na obczyźnie. Już sam jego tytuł mówi o jego misji posłania do ludzi, aby mówić im o Sercu Jezusowym. A dzieje się tak już od ponad 140 lat w jego wersji papierowej i od 2 lat w wersji elektronicznej (PDF) możliwej do otrzymania także w prenumeracie rocznej. Posiadamy stronę internetową tego miesięcznika www.poslaniec.co oraz stronę Apostolstwa Modlitwy www.ampolska.co. Serdecznie zapraszam do prenumeraty „Posłańca Serca Jezusowego”. Może warto też wstąpić do Apostolstwa Modlitwy?

Życzę Waszemu portalowi wielu odwiedzin i życzliwych ludzi czytających go. Niech Serce Jezusa pociąga do siebie wielu ludzi!

 

Bóg zapłać za rozmowę!

 

Rozmawiał Kajetan Rajski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram