Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia, w diecezji bydgoskiej kolęda będzie mogła odbyć się w jednej z form wybranych przez proboszcza. Chodzi m.in. o złożenie przez kapłana tradycyjnej wizyty w domach wiernych, którzy wcześniej o to poproszą. Inną formą będą spotkania w świątyniach.
„Wiernych zachęcam do uczestnictwa w Eucharystiach, sprawowanych w intencji rodzin z danego regionu parafii, podczas których będzie udzielane błogosławieństwo, związane tradycyjnie z kolędą. Drodzy Bracia, niech spotkania z wiernymi, mimo ograniczeń i trudnej sytuacji, będą okazją do rozmowy i podjęcia tematów ważnych dla naszych wspólnot parafialnych” – napisał bp Włodarczyk.
Zachęcił jednocześnie duszpasterzy do modlitwy w intencji wiernych i ofiarnej służby we wspólnotach parafialnych – „szczególnie poprzez umożliwienie przystępowania do Sakramentu Pokuty w okresie przedświątecznym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwsza forma to złożenie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach wiernych, którzy wcześniej o to poproszą.
Tam, gdzie duszpasterz zrezygnuje z tradycyjnej formy odwiedzin, wiernych można zaprosić do kościoła na Mszę świętą dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej).
Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich form, czyli zorganizowanie Mszy św. dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii oraz udanie się do tych rodzin, które wyraźnie o to poproszą.
Duszpasterze powinni śledzić na bieżąco wydawane przez stronę rządową rekomendacje i w oparciu o nie realizować zamierzenia kolędowe.
Bp Wętkowski prosi wszystkich o modlitwę w intencji ustania pandemii, a także w intencji chorych, zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem oraz w intencji personelu medycznego i wszystkich niosących pomoc osobom chorym. „Duszpasterzy, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, proszę o szczególną modlitwę wypraszającą Boże błogosławieństwo dla wiernych ich parafii” – zaapelował Biskup Włocławski.
Decyzja podyktowana jest przede wszystkim troską o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej.
Po odpowiednim rozeznaniu, zgodnie z obowiązującymi w danych momencie przepisami państwowymi i sanitarnymi, proboszcz ma podjąć decyzję o formie i czasie przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej, co zostanie ogłoszone w kościołach danej wspólnoty.
W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim – napisał ordynariusz opolski.
Bp Czaja zadecydował, że zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. „Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach” – czytamy w dekrecie.
Podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w trakcie Mszy św. poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie – wskazał bp Czaja.
Biskup opolski poprosił duszpasterzy, by zachęcali wiernych do odprawienia po powrocie do swoich mieszkań liturgii rodzinnej, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
Źródło: KAI