29 sierpnia 2012

Kolejna debata o nauczaniu historii w polskiej szkole

(fot.Marek and Ewa Wojciechowscy/commons/GNU/)

Po raz drugi na zaproszenie Bronisława Komorowskiego różne środowiska spierać się będą w sprawie lekcji historii w szkołach. Zmiany w programie nauczania spotkały się z gwałtownym sprzeciwem wielu środowisk niezgadzających się na rugowaniu nauczania historii z edukacji ponadgimnazjalnej.


Będzie to już druga debata dotycząca reformy nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych organizowana przez prezydenta. W debacie uczestniczyć będą m.in.: prof. Jolanta Choińska-Mika z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Nowak, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Zofia T. Kozłowska, a także dziennikarze i publicyści: Piotr Zaremba i Jan Wróbel. Spotkanie podsumuje prezydent oraz minister edukacji Krystyna Szumilas.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowa podstawa programowa nauczania wprowadzana jest stopniowo do szkół od 1 września 2009 r. Obecnie obowiązuje w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych i klasach I-III gimnazjów. Od 1 września 2012 r. wprowadzana będzie w szkołach ponadgimnazjalnych. Będzie też realizowane wprowadzanie jej w szkołach podstawowych.

 

Zgodnie z nową podstawą programową, w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą wybierali, których przedmiotów uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a których jako uzupełniających. Ci, którzy zdecydują się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej, będą mieli obowiązkowy przedmiot „Historia i społeczeństwo”.

 

Reforma sposobu uczenia historii w szkołach ponadgimnazjalnych wywołała liczne protesty. Przeciwko zmianom w nauczaniu lekcji historii odbyły się w wielu miastach protesty głodowe. Protestowano m.in. w Krakowie, Warszawie, Nysie i w Tarnowskich Górach. Rozbito też miasteczko namiotowe przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przeciwnicy zmian widzą w nich „drastyczne ograniczenie edukacji historycznej”. Reformę krytykuje m.in. część historyków oraz studentów z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Niezależne Zrzeszenie Studentów, a także stowarzyszenie „Solidarni 2010”, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

 

 

Źródło: prezydent.pl

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 995 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram