18 marca 2024

Kolejna kontrowersja z Papieskiej Akademii Życia. Artykuł promuje… „zniuansowanie” legalności eutanazji

(Abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia)

Kolejna kontrowersyjna publikacja Papieskiej Akademii Życia. Nakładem oficjalnej watykańskiej Libreria Editrice Vaticana ukazała się właśnie książka pt. „La gioia della vita. Un percorso di etica teologica” (pol. „Radość życia. Droga etyki teologicznej”), która zwiera artykuły na wiele istotnych tematów etycznych, w tym takich jak eutanazja czy sztuczne zapłodnienie.

Publikacja jest owocem seminarium zorganizowanego przez Akademię w 2021 roku. Już w roku 2022 ukazała się analogiczna książka zatytułowana „Etica teologica della vita. Scrittura, tradizione, sfide pratiche” (pol. „Teologiczna etyka życia. Pismo, tradycje, wyzwania praktyczne”. Tamta książka zawierała wystąpienia ogłoszone na seminarium; nowa publikacja jest zbiorem publikacji powstałych pod nadzorem przewodniczącego Akademii abp. Vincenzo Paglii. Ma 192 strony; wydanie w Libreria editrice vaticana pokazuje, że rzecz cieszy się zasadniczym wsparciem Watykanu, jakkolwiek nie można tu mówić o żadnym formalnie oficjalnym stanowisku. Co więcej wyszła z okazji 30. rocznicy publikacji adhortacji św. Jana Pawła II Evangelium vitae.

Książka nie jest jeszcze dostępna w sieci, ale przeczytali ją dziennikarze włoskiego portalu „La Nuova Bussola Quotidiana”. Jak pisze na łamach „Bussoli” Tommaso Scandroglio, rzecz zawiera bardzo niepokojące stwierdzenia dotyczące eutanazji oraz in vitro.

Według tekstu należy zgodzić się na legalność eutanazji. Zakazywanie eutanazji „mogłoby wyrządzić większe szkody dobru publicznemu oraz współżyciu obywatelskiemu; zaostrzyłoby konflikt albo sprzyjałoby ukrytym formom oficjalnie nielegalnych praktyk”. Według tomu eutanazję należy ocenić od strony etycznej negatywnie, jednak pojawia się pytanie o możliwości zniuansowania odpowiedzialności karnej i cywilnej za pomoc w samobójstwie – w jasno określonych granicach.

Podobnie publikacja argumentuje za dopuszczalnością sztucznego zapłodnienia (in vitro) w niektórych przypadkach bezpłodności małżeńskiej, gdzie jest traktowane jako „terapia”, która miałaby nie tyle „zastąpić” stosunek płciowy co po prostu „umożliwić poczęcie”.

Źródło: lanuovabq.it
Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram