Biskupi Zambii oraz Nigerii zareagowali na deklarację Fiducia supplicans o błogosławieniu związków homoseksualnych. Zambijczycy podkreślają, że w ich kraju dokument po prostu nie wejdzie w życie, bo jest dwuznaczny. Nigeryjczycy wskazali z kolei, że błogosławienie związków i aktywności homoseksualnych jest niezgodne z prawem Bożym.
Deklaracja doktrynalna Fiducia supplicans wywołuje sprzeciw u zdrowych katolików na całym świecie. Jako pierwsi przeciwko dokumentowi zareagowali biskupi Kazachstanu, ogłaszając, że pod ich władzą nikt nie ma prawa udzielać ani przyjmować błogosławieństw LGBT. Później to samo zrobili biskupi z Malawi, podkreślając, że „żaden rodzaj błogosławieństw dla związków homoseksualnych jakiegokolwiek typu nie jest dozwolony”. To samo zrobiły nieco później episkopaty Zambii oraz Nigerii.
O decyzjach biskupów Kazachstanu oraz Malawi portal PCh24.pl pisał już wcześniej. Informowaliśmy również o krytycznym stanowisku wobec Fiducia supplicans, jakie zajęli biskupi z Ukrainy.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi Zambii napisali:
„W celu uniknięcia duszpasterskiego chaosu oraz dwuznaczności, a również w celu zachowania zgodności z prawem krajowym, które zakazuje związków i aktywności homoseksualnych, wreszcie wsłuchując się w nasze dziedzictwo kulturowe, które nie akceptuje relacji jednopłciowych, Konferencja zarządza, że Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary z 18 grudnia 2023 roku dotycząca błogosławienia związków homoseksualnych zostaje przedłożona do dalszej refleksji i nie będzie implementowana w Zambii”. Na koniec biskupi Zambii wezwali wszystkie osoby żyjące w związkach homoseksualnych do nawrócenia.
Analogiczny dokument wydali też biskupi Nigerii – najludniejszego kraju w Afryce, gdzie katolików jest około 30 mln.
„Katolicka Konferencja Biskupów Nigerii zapewnia cały Lud Boży, że nauczanie Kościoła katolickiego na temat małżeństwa pozostaje takie samo. Nie ma żadnej możliwości, żeby błogosławić w Kościele związki oraz aktywność homoseksualną. Byłoby to sprzeczne z prawem Bożym, nauczaniem Kościoła, prawami naszego kraju oraz kulturową wrażliwością naszego narodu. Konferencja Biskupów dziękuje wszystkim księżom za ich towarzyszenie parom małżeńskim, prosząc ich, by cały czas podtrzymywali sakrament świętego małżeństwa i nie robili nigdy niczego, co mogłoby wiązać się z odejściem od świętości tego sakramentu”.
Przeciwko Fiducia supplicans wystąpiło też szereg pojedynczych biskupów w innych krajach świata, jak choćby bp Joseph Strickland w USA czy bp Marian Eleganti w Szwajcarii. Część hierarchów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wydała oświadczenia, z których wynika, że nie chcą wprost opowiadać się przeciwko dokumentowi, ale też nie zamierzają bynajmniej go stosować.
W dokumencie Fiducia supplicans kard. Fernández napisał, że zasadniczo zabronione jest zakazywać udzielania błogosławieństw parom LGBT. W związku z tym rodzi się pytanie, czy Watykan zareaguje na rosnący sprzeciw wobec swojego skandalicznego dokumentu.
Źródła: rorate-caeli.blogspot.com, PCh24.pl
Pach
Reakcje mediów katolickich na „Fiducia supplicans”. Udają czy nie widzą skandalu?