4 marca 2016

Kolejne dokumenty Kiszczaka trafiły do archiwum IPN. Akta wkrótce ujrzą światło dzienne

Pion śledczy IPN przekazał prezesowi Instytutu kolejną partię dokumentów zabezpieczonych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. To m.in. korespondencja generała i jego podwładnych, meldunki, czy donosy. Dokumenty zostaną udostępnione 8 marca.

 

Trzecia i czwarta partia dokumentów zabezpieczonych 16 lutego br., a pochodzących z tzw. szafy Kiszczaka zostały już oficjalnie włączone do zasobu archiwalnego IPN. Część materiałów, jako nie podlegających przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu zostało zwróconych Marii Kiszczak. Prokuratorzy zdecydowali też o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, celem ustalenia ich statusu prawnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Po dokonaniu przez prokuratora oględzin kolejnych pakietów ich zawartość będzie w analogiczny sposób przekazywana do archiwum IPN i udostępniana – pinformowała Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik prasowy Instytutu.

 

We czwartek do archiwum trafiła m.in.: korespondencja szefa MSW Czesława Kiszczaka i jego podwładnych, jak i dokumenty osobowe generała, jako wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. W aktach znalazła się też kopia notatki zastępcy szefa WSW Czesława Kiszczaka z 3 lipca 1968 r., meldunku płk. O. Darżynkiewicza z 21 lutego 1977 r., ocena pracy seminaryjnej dowódcy JW 4552 z 20 stycznia 1975 r., czy dokumenty z działalności komisji powołanej przez Biuro Polityczne KC PZPR w listopadzie 1971 r.

 

W zasobie znalazł się też wniosek o mianowanie na stopień generała broni Kiszczaka, anonimowy donos na M. Milewskiego przekazany Czesławowi Kiszczakowi przez W. Pożogę, oświadczenie BP KC PZPR odnośnie sytuacji w kraju oraz maszynopisy i wycinki zawierające przegląd pracy. Do archiwum trafiła również kopia notatki płk. O. Darżynkiewicza z 14 lutego 1987 r. oraz pismo ambasadora W. Natorfa do szefa MSZ, Stefana Olszowskiego z 17 grudnia 1984 r.Po zdigitalizowaniu akta od 8 marca, w postaci elektronicznej, będą dostępne w czytelni IPN dla naukowców i dziennikarzy.

 

Źródło: ipn.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram