30 grudnia 2021

Kolejne kuriozum antyreligijne we Francji. Od nowego roku specjalni „referenci ds. laickości”

(Rewolucyjne slogany Francji, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Flickr, Tilemahos Efthimiadis)

Od 1 stycznia instytucje publiczne Francji wzbogacą się o obecność „referentów ds. świeckości”. Wdrożeniem nowej funkcji zajmują się  minister spraw publicznych Amélie de Montchalin i sekretarz ds. obywatelstwa Marlène Schiappa. Pojawienie się takich referentów ma zapewnić „poszanowanie wartości Republiki w służbach publicznych”.

Referent ds. świeckości pojawi się w jednostkach administracji państwowej, władz lokalnych, a nawet w każdym publicznym szpitalu. To efekt przyjętej latem ustawy „o konsolidacji wartości Republiki”, zwanej powszechnie ustawą ds. walki z separatyzmem. Prawo w teorii wymierzone w ekscesy islamizmu zostało uchwalone po zamordowaniu nauczyciela, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa. Zawiera 17 konkretnych propozycji, których bazą ma być laickość państwa, a wśród nich jest właśnie powołanie owych „referentów świeckości”.

W trakcie prac nad ustawą, na skutek zarzutów o wiktymizowanie muzułmanów, jej treść została rozwodniona, a zestaw środków dostosowano do ogólnej sfery religii, co wywołało m.in. protesty katolików. Bazą dla ustawy ma być oczywiście zasada „laickości” państwa, która we Francji jest interpretowana dość radykalnie jako wykluczanie religii z przestrzeni życia publicznego. Trzeba dodać, że ustawa o separatyzmie zawiera zestaw środków odnoszących się nie tylko do neutralności służby publicznej, ale też mówi o „walce z nienawiścią” w internecie, nadzorze nad edukacją rodzinną i wzmocnionej kontroli stowarzyszeń religijnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Referenci laicyzmu mają pilnować „poszanowania wartości Republiki” już od 1 stycznia 2022 roku. Do 2025 roku szkolenia z zakresu sekularyzacji mają przejść wszyscy funkcjonariusze służb publicznych. Zasady ich powoływania określił dekret opublikowany 23 grudnia w Dzienniku Urzędowym. Referenci mają m.in. służyć radą, zbierać dane i pisać raporty.

Przygotowaniem takich referentów zajmuję się m. in. uniwersytety. Paryska Sorbona już od 2018 roku oferuje specjalizację „referenta laickości do zarządzania relacjami z religią”. Uczelnia organizuje też szkolenie radzenia sobie z „trudnościami religijnymi” w zakładach pracy, instytucjach administracji, w służbach państwowych, szpitalach, czy szkołach. Program obejmuje zajęcia teoretyczne z zakresu historii i filozofii laicyzmu, prawa wyznaniowego, tolerancji religijnej, rozdziału Kościoła i państwa z elementami religioznawstwa różnych wyznań (islam, judaizm, chrześcijaństwo, buddyzm). Kursy na Sorbonie przewidują 125 godzin zajęć i kosztują około 4 tys. euro. Niektóre instytucje decydują się na skierowanie swoich pracowników na te studia.

Prezydent Francji Emanuel Macron w swoim przemówieniu w Les Mureaux 2 października, które było zapowiedzią nowych norma prawnych, mówił, że „laickość jest spoiwem zjednoczonej Francji”. A skoro jest „spoiwo”, to teraz czas na powołanie… „murarzy”.

BD

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram