Prowadzący badania na Bliskim Wschodzie archeolodzy odkryli i przebadali rzeźbę, potwierdzającą autentyczność wydarzeń opisanych w Starym Testamencie. Według „The Mice Times of Asia”, znaleziona w Chasor w Izraelu głowa faraona egipskiego jest dowodem na prawdziwość opisanej w Biblii wojny między Izraelitami a Królestwem Północnego Kanaanu.
Kanaan (hebr. Chanaan) to starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Według Biblii południe Kannanu miało być ziemią obiecaną Izraelitom przez Boga. Około 3 tys. lat przed narodzinami Chrystusa osiedlali się tam Semici, a później na te tereny napływały kolejne plemiona.
Wesprzyj nas już teraz!
O walkach Izraelitów przeciw Północnemu Kanaanowi można przeczytać w Starym Testamencie. W biblijnej Księdze Jozuego jest mowa m.in. o zdobyciu Chasoru przez Jozuego. Podbój ziem Kanaanu przez Jozuego rozpoczął się od znanego z Biblii opisu zdobywania Jerycha. Ostatnim etapem podbojów Jozuego była Galilea. Naprzeciw wojskom Jozuego stanęli sprzymierzeni królowie północnej Palestyny na czele z Jabinem, królem Chasoru.
Po zwycięskiej bitwie Jozue przystąpił do zdobycia Chasoru i innych miast północnej Palestyny. Miasto Chasor zostało całkowicie zniszczone i dzisiaj jest miejscem badań naukowych.
Prace archeologiczne zapoczątkowano w nim w 1955 roku. Dla zabezpieczenia walorów historycznych w miejscowości tej utworzono Park Narodowy Chasor, a w 2005 roku Chasor umieszczono na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na podstawie samych badań archeologicznych trudno dzisiaj wskazać wszystkie przyczyny destrukcji.
Informacja o odnalezieniu przez archeologów w Chasor rzeźby głowy nieznanego faraona Egiptu i wynikach badań nad nią obiegła media ze względu na pokrywanie się czasu powstania i zniszczenia tego obiektu z opisywanymi w Biblii wydarzeniami historycznymi. Zdaniem naukowców, rzeźba głowy faraona ma około 4300 lat a uległa zniszczeniu ok. 3300 lat temu.
Badacze przypuszczają, że stanowiła część większej rzeźby – postaci faraona, niezidentyfikowanego na podstawie samego znaleziska. Jeden z prowadzących badania archeologiczne naukowców stwierdził na podstawie oceny rzeźby, że głowa oderwała się od pozostałej części rzeźby jeszcze zanim uległa destrukcji. Czas zniszczenia zbiega się z okresem biblijnych wojen i potwierdza prawdziwość tych opisów, podobnie jak wiele innych badań naukowych.
PK