Odkrycie szczątków siedemnastu osób przyniósł drugi etap poszukiwań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Bródnowskim. Jedna z ofiar komunistycznego reżimu była łatwa do zidentyfikowania dzięki zachowanemu przy ciele ryngrafowi zawierającemu personalia.
O dotychczasowych rezultatach prac powiadomił w środę prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który nadzoruje badania archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji instytutu.
Wesprzyj nas już teraz!
Cmentarz Bródnowski – a konkretnie kwatera 45N – był przeszukiwany pod kątem nieznanych wcześniej miejsc pochówku pomiędzy 3 a 8 kwietnia. Instytut liczył na wyjaśnienie pośmiertnych losów osadzonych zamordowanych w 1946 roku na terenie więzienia karno-śledczego UB i NKWD, tzw. Toledo.
– Podczas drugiego etapu prac na Cmentarzu Bródnowskim zostały odnalezione szczątki kolejnych 17 osób. Ponieważ podczas prac w 2015 r. odkryliśmy tam szczątki siedmiu, więc w sumie to już 24 osoby. Mamy do czynienia z bardzo płytkimi jamami grobowymi. Ludzi umieszczano w dołach pojedynczo. W dwóch przypadkach mamy do czynienia ze szczątkami dwóch osób w jednej jamie grobowej. Więźniowie, których szczątki znaleźliśmy, byli chowani w jakichś ubraniach, w większości mieli też ślady po butach. W kilku przypadkach mamy do czynienia z całą pewnością z uśmierceniem tzw. metodą katyńską. Przy trzech ofiarach możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z jakimiś mundurami – powiedział profesor Szwagrzyk.
Wiceprezes IPN ujawnił odkrycie przy ciele jednej z ofiar ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki napisom na znalezisku udało się zidentyfikować zamordowanego – to Bogdan Stanisław Olszewski z Żyrardowa, uśmiercony na Pradze, w więzieniu przy ul. 11 Listopada.
– Jeżeli chodzi o odnalezione ofiary, mówimy tu o ludziach, których uśmiercono od 1946 do 1948 r. na Pradze przy ul. 11 listopada – powiedział profesor.
Źródło: gosc.pl
RoM