10 października 2014

W Macedonii zmarł mężczyzna wykazujący objawy Eboli. Kolejne zachorowania odnotowano w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i w Norwegii. Zmarł Thomas Duncan, Amerykanin, któremu podano eksperymentalny lek. Waszyngton wzmocnił kontrole pasażerów linii lotniczych przybywających z Afryki Zachodniej.

 

44-letnia pielęgniarka zarażona Ebolą, Teresa Romero, znajduje się w ciężkim stanie. Kobieta opiekowała się Manuelem Garcia Viejo, hiszpańskim duchownym, który zaraził się niosąc pomoc w Sierra Leone. Zmarł 26 września. Pielęgniarka podkreślała, że nigdy nie naruszyła obowiązującego ją protokołu. Pod obserwacją znaleźli się także dwaj lekarze udzielający jej pomocy. Hospitalizowane zostały także trzy inne osoby.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Władze podjęły decyzję o uśpieniu psa pielęgniarki – Excalibura. Przeciwko temu protestowali obrońcy praw zwierząt, próbowali nawet uniemożliwić dostęp do mieszkania Romero. Weterynarze podkreślali, że kwestia przenoszenia wirusa przez psy nie została dotąd wystarczająco zbadana.

 

W ogniu krytyki znalazła się hiszpańska minister ds. opieki zdrowotnej, Ana Mato. Parlamentarzyści, tak i zwykli obywatele, zarzucali jej podjęcie niewystarczających działań. Media wiele miejsca poświęciły błędom popełnionym w trakcie hospitalizacji osób podejrzanych o zakażenie wirusem, jak i samych zakażonych. Zwraca się także uwagę na zmniejszenie wydatków na opiekę zdrowotną.

 

W Macedonii w czwartek zmarł Brytyjczyk zakażony wirusem. Władze zamknęły dostęp do hotelu, w którym przebywał. W budynku przebywają inni goście oraz pracownicy. Mężczyzna 2 października przyjechał do Macedonii, w czwartek trafił do szpitala z gorączką, krwotokami wewnętrznymi i wymiotami. Jego stan szybko się pogarszał, zmarł po kilku godzinach. Władze Macedonii wysłały pobrane próbki na testy do Niemiec.

 

Przypadek Eboli odnotowano także w Norwegii. W Stanach Zjednoczonych wyczerpano już zapas leku podawanego chorym. W tej sytuacji władze zdecydowały się na wprowadzenie Brincidofoviru, lek nie pomógł jednak pacjentowi z Teksasu.

 

 

Źródło: BBC, „El Pais”, economist.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram