21 sierpnia 2024

Kolejne skutki covidowej psychozy. Polacy cierpią na „zespół stresu popandemicznego”

(fot. https://www.vperemen.com, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Długotrwały stres i niepewność, związane z okresem pandemii COVID-19, doprowadziły u niektórych do rozwoju zespołu stresu popandemicznego, który może wywoływać poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego – informuje Śląski Uniwersytet Medyczny.

Stres popandemiczny to stan, który – podobnie jak inne formy stresu pourazowego – może prowadzić do długotrwałych problemów psychicznych – wynika z informacji prasowej przesłanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM).

„Chociaż pojęcie to jest stosunkowo nowe i nie ma jeszcze oficjalnej definicji w klasyfikacjach chorób psychicznych, coraz więcej psychologów i psychiatrów dostrzega jego symptomy w populacji. W pewnym sensie jest to odmiana zespołu stresu pourazowego (PTSD), który jest powszechnie znany jako zaburzenie występujące po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia” – ocenił dr Mateusz Grajek z Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu.

Wesprzyj nas już teraz!

Według naukowca do najczęściej obserwowanych objawów należą „nadmierne napięcie i niepokój, który może utrzymywać się nawet po zniesieniu najostrzejszych restrykcji, powodując ciągły lęk o zdrowie swoje i bliskich”. Dr Gajek zaznacza, że w takich przypadkach utrzymuje się dobrowolna izolacja społeczna – pomimo zakończenia restrykcj. Oprócz lęku przed powrotem do kontaktów towarzyskich, długotrwały stres może również negatywnie wpływać na zdolność do koncentracji i zapamiętywania informacji.

Wśród wielu czynników mających wpływ na rozwój schorzenia, naukowiec wymienia „nieustannie dostarczanie informacji o liczbie zachorowań i zgonów”, które mogły potęgować lęki i poczucie zagrożenia.

Według dr Grajka zespół stresu popandemicznego, jak inne zaburzenie psychiczne, wymaga odpowiedniego podejścia i leczenia. Konsultacje z terapeutą mogą pomóc w zrozumieniu i przepracowaniu lęków oraz stresów, które pojawiły się w wyniku pandemii. Choć kontakty społeczne mogą wydawać się trudne, warto szukać wsparcia wśród rodziny i przyjaciół, ponieważ otoczenie wsparcia emocjonalnego jest istotne dla odzyskania równowagi psychicznej.

PAPpap logo / oprac. PR

Problemy psychiczne młodzieży. Część 2: Chaos zarządzany

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(39)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram