Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ojciec święty zmienił normy dotyczące działalności Kongregacji ds. Duchowieństwa i Edukacji Katolickiej. Reforma wejdzie w życie za dwa tygodnie.
Ogłoszone zostały listy apostolskie w formie motu proprio „Ministrorum institutio” i „Fides per doctrinam”. Wprowadzają one zmiany w konstytucję apostolską „Pastor Bonus”, wydaną przez Jana Pawła II w roku 1988.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ministrorum institutio” („Formacja duchownych”) przenosi pieczę nad seminariami w zakres kompetencji Kongregacji ds. Duchowieństwa. Do tej pory zadania te podejmowała Kongregacja Edukacji Katolickiej, która zgodnie z nowymi normami, zajmować się będzie jedynie programem studiów filozoficznych i teologicznych.
W zakres zadań Kongregacji ds. Duchowieństwa przechodzą kwestie związane z formacją, życiem i posługą kapłanów, od budzenia powołań aż po stałą formację osób duchownych, którą motu proprio szczególnie akcentuje. Zlikwidowano równocześnie komisję ds. równomiernego rozmieszczenia kapłanów w świecie. Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podlegać będzie, działająca od roku 1973, Międzynarodowa Rada Katechetyczna.
W liście „Fides per doctrinam” Benedykt XVI podkreśla, że przekaz wiary musi być wspierany nauczaniem. Zaleca, by formacja religijna wiernych przeprowadzana była w zgodzie z Magisterium Kościoła. To właśnie Kongregacja ds. Nowej Ewangelizacji odpowiadać będzie odtąd za ostateczne zatwierdzanie katechizmów, które uzyskały aprobatę Kongregacji Doktryny Wiary.
źródło: radiovaticana.va
mat