Podczas kolejnego dnia spotkań przed rozpoczęciem konklawe kardynałowie dyskutowali nad zadaniami, jakie ich zdaniem powinien podjąć przyszły papież. Tematy podejmowane podczas spotkań to m. in. Kościół we współczesnym świecie, nowa ewangelizacja, a także relacje między papieżem a biskupami.
W środę rano w Wiecznym Mieście przebywało 153 kardynałów, w tym 113 uprawnionych do głosowania. Jako przedostatni w środowe popołudnie przybył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w czwartek przybył kardynał z Wietnamu – Jean-Baptiste Pham Minh Man z Ho Chi Minh City. Choć konklawe jeszcze się nie rozpoczęło, trwają już przygotowania do uroczystego ogłoszenia decyzji o wyborze papieża. Od środy trwa montaż platformy w Kaplicy Sykstyńskiej, a także pieców używanych do wypuszczania dymu po wyborze papieża. W światowej prasie trwają spekulacje dotyczące kardynałów, którzy mają największe szanse na wybór.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednym z najczęściej wymienianych przez media papabili jest urodzony w 1941 r. Włoch Angelo Scola, były patriarcha Wenecji i specjalista od spraw Bliskiego Wschodu. Ten syn socjalistycznego kierowcy ciężarówki jest zwolennikiem angażowania się Kościoła w sprawy doczesne. Posiada znaczną wiedzę i doświadczenie w obszarze relacji chrześcijan z muzułmanami i spraw Bliskiego Wschodu. Kolejnym pababili jest kardynał Odilo Pedro Scherer, urodzony w 1949 r. Brazylijczyk z niemieckimi korzeniami. Duchowny, który wielokrotnie piastował funkcję rektora seminariów, wyrażał zatroskanie z powodu słabej formacji religijnej i wiedzy teologicznej wiernych. Do „faworytów” zaliczany jest także czarnoskóry kardynał Peter Turkson. Urodzony w 1948 r. w Ghanie jako jedno z dziesięciorga dzieci. Od 2009 r. pełnił funkcję przewodniczącego papieskiej rady Iustitia et Pax, zajmującej się kwestiami społecznymi. Turskon wzywał do solidarności między biednymi i bogatymi, a także krytykował politykę Wall Street.
Według niektórych mediów do papabili należy także austriacki kardynał Christopher Schönborn, dominikanin urodzony w 1945 r. w Austrii. Jest on jednym z najbardziej progresywistycznie nastawionych hierarchów. Uznał użycie prezerwatywy za „mniejsze zło”, a także podważał sens celibatu duchownych. Wśród pababili świeckich mediów wymieniany jest także m. in. kardynał Marc Ouelleta urodzony w 1944 r. w Kanadzie, jeden z głównych doradców Benedykta XVI. Kardynał Luis Antonio Tagle, Filipińczyk urodzony 1957 r., znany jest z twardej postawy wobec nadużyć seksualnych. Jak powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Frederico Lombardi, nadal nie ustalono daty rozpoczęcia konklawe.
Źródła: catholicnewsagency.com / americamagazine.org
jm