Konferencja Episkopatu Angoli i Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (CEAST) wyraziła „zakłopotanie” opublikowaną przez watykańską Dykasterię Nauki Wiary 18 grudnia 2023 r. deklaracją „Fiducia supplicans” o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw. Sprecyzowała, że dokument ten nie będzie wprowadzany w życie w tych krajach, jeśli chodzi o błogosławienie par jednopłciowych.
Biskupi z CEAST wyjaśnili, że są niechętni wprowadzonym przez „Fiducia supplicans” nieformalnym błogosławieństwom dla par homoseksualnych oraz zapowiedzieli, że nie będą one udzielane w żadnym z tych krajów.
„Działanie takie wywołałoby ogromny skandal oraz zamieszanie wśród wiernych. Nieformalne błogosławieństwa dla nieregularnych par tej samej płci (…) w naszym kontekście kulturowym i kościelnym wywołałoby ogromny skandal i zamieszanie wśród wiernych. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy, że nie powinno się go przeprowadzać w Angoli i na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej” – wskazali biskupi w wydanym oświadczeniu.
Wesprzyj nas już teraz!
Według hierarchów z byłych portugalskich kolonii zamiast „błogosławienia par tej samej płci” zalecają miejscowym kapłanom wobec osób homoseksualnych stosowanie odpowiedzi udzielonej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary 22 lutego 2021 r. w tej sprawie. W piśmie tym, jak dodali znalazła się zachęta, aby „towarzyszyć wiernym, którzy żyją w tych złożonych sytuacjach z duszpasterską miłością”. Dokument Kongregacji z 2021 r. zabraniał biskupom niemieckim udzielania tego typu błogosławieństw, ponieważ „Kościołowi nie wolno prosić Boga o błogosławienie grzechu”.
Fiducia supplicans to wydany w grudniu 2023 r. dokument Dykasterii Nauki i Wiary dopuszczający możliwość błogosławieństwa par osób w nieuregulowanych związkach oraz par jednopłciowych. Krytycy zwracają uwagę, że choć dokument nie wprowadza zmian doktrynalnych, to otwiera możliwość aprobowania quasi-rytualnych formuł błogosławieństw, które w przyszłości mogą doprowadzić Kościół katolicki do błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych oraz par homoseksualnych w kontekście liturgii, czyli do bezpośredniej afirmacji związków niezgodnych z Prawem Bożym.
KAI / oprac. PR
Afryka jako kontynent zareaguje na Fiducia supplicans. Episkopaty planują wspólną odpowiedź
Doradca papieża, najważniejszy kardynał Afryki: „Fiducia supplicans” wywołała szok i wściekłość