Samozwańczy „obrońcy klimatu” zakłócili Mszę świętą w katedrze w Kolonii. Gdy biskup w ornacie szykował się już do procesyjnego wyjścia z zakrystii, do świątyni wpadło około 35 aktywistów. Nie pozwolili na rozpoczęcie Mszy świętej: przez megafony wzywali do ratowania planety.
Do skandalu doszło w święto Objawienia Pańskiego. W Kolonii to szczególny dzień: niemieccy katolicy tradycyjnie pielgrzymują tego dnia właśnie do kolońskiej katedry, gdzie znajduje się relikwiarz Trzech Króli. Świątynia była wypełniona po brzegi, oczywiście w reżimie sanitarnym – kontrolerzy sprawdzali przed wejściem certyfikaty koronawirusowe. Ze względu na ryzyko zamachu terrorystycznego kontrolowane są też zwykle torby i plecaki osób wchodzących do katedry. Tym razem, z powodu tłumu, kontrola nie była dość skrupulatna i grupie demonstrantów udało się wnieść do kościoła megafony. Aktywiści tuż przed rozpoczęciem Mszy świętej nawoływali do ochrony środowiska, twierdząc, że politycy robią za mało dla ratowania klimatu. Część z nich położyła się też na posadzce katedry w pobliżu wejścia.
Jak relacjonuje portal Kath.net, część wiernych zgromadzonych w katedrze myślała, że cała demonstracja jest… częścią nabożeństwa. Biskup Rolf Steinhäuser, który zastępuje obecnie kardynała Rainera Marię Woelkiego, znany jest bowiem z kreatywnych działań i nowatorstwa. W końcu jednak dziekan katedry, ks. Robert Kleine, zaczął przez mikrofon wypraszać aktywistów. Ci jednak odwzajemnili się grożąc mu pozwem, ponieważ nie miał maski.
Wesprzyj nas już teraz!
Ostatecznie aktywistów udało się wyrzucić z kościoła, jednak nie bez znacznych trudności.
Jak skomentował rzecz znany niemiecki historyk i watykanista, dr Michael Hesemann, demonstranci muszą zostać pozwani; nie można godzić się na tego rodzaju zachowania w kościele.
Co ciekawe, jak podaje portal Kath.net, katedry przed atakiem eko-działaczy nie uchroniło nawet „proekologiczne” nastawienie jej władz. Od kilku lat na murach katedry mieszkają pszczoły. Władze katedry unikają jazdy samochodem, wybierając raczej rower lub komunikację miejską, by dawać w ten sposób znak troski o środowisko.
Źródło: Kath.net
Pach