Dobra wiadomość dla obrońców tradycyjnej nauki Kościoła o małżeństwie. Kolumbijski biskup po dwóch tygodniach zdjął karę suspensy z głoszącego tę doktrynę księdza. Wynika to ze zmiany poglądów samego hierarchy – podają media. W swoim liście na Wielki Post biskup Corredor Bermudez napisał, że żyjący w związkach niesakramentalnych nie mogą przystępować do Komunii Świętej dopóki się nie nawrócą.
Biskup kolumbijskiej diecezji Pereira zdjął 1 lutego suspensę z księdza Luisa Carlosa Uribe Mediny. Przywrócony do pełnych prawa kapłan podpisał dokument potwierdzający, że chce „pozostać w duchu posłuszeństwa i szacunku papieża Franciszka oraz swojego biskupa diecezjalnego w ramach doktryny i apostolskiej Tradycji Kościoła”.
Wesprzyj nas już teraz!
Suspensa została nałożona 16 stycznia 2017 roku. Według zagranicznych źródeł przyczyną zakazaniu pełnienia czynności kapłańskich było „publiczne i prywatne wyrażanie odrzucenie doktrynalnego i pastoralnego nauczania Ojca Świętego Franciszka, głównie w kwestii małżeństwa i Eucharystii”.
Skąd wynika nagła wolta? Zdaniem mediów – ze zmiany poglądów biskupa. Jak podało Radio „Rosa Mistica Colombia” powołując się na hiszpańskojęzyczną stronę „Secretum Meum Mihi” hierarcha odszedł od wcześniejszego bardziej liberalnego stanowiska i zakazał w swojej diecezji udzielania Komunii Świętej rozwiedzionym w ponownych związkach.
Potwierdza to także jego list pasterski na Wielki Post. Według portalu „One Peter Five” duchowny napisał w nim, że „chociaż przeszkody pewnych stanów życia (cudzołóstwa, wspólnego zamieszkiwania i związków cywilnych), nie pozwalają na przyjmowanie Komunii sakramentalnej, nie oznacza to, że ci ludzie nie mogą uczestniczyć w innych aktach życia kościelnego, o jakich wspomnieliśmy. Pan udzieli łaski nawrócenia i powrotu do pełnej Komunii”. Hierarcha przywołuje także ewangeliczne słowa Pana Jezusa: „I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz!” (J 8,11).
Interpretacja ogłoszonej 8 kwietnia 2016 roku przez Franciszka adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” to kwestia szeroko dyskutowana w Kościele. Zwolennicy liberalnego podejścia do niej twierdzą, że zezwala ona – w szczególnych przypadkach – na przyjmowanie Komunii Świętej przez rozwiedzionych w ponownych związkach. Konserwatywni duchowni i świeccy podkreślają, że kłóci się to z dotychczasową nauką i dyscypliną oraz szkodzi prawidłowemu rozumieniu Sakramentów.
Źródło: onepeterfive.com
mjend