Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zaapelowało do władz Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa o rezygnację z honorowania Swietłany Aleksijewicz przy pomocy tabliczki przymocowanej do jednej z ławek na Plantach. Powodem jest wypowiedź literatki, która stwierdziła, że najgorzej ze wszystkich narodów Europy Żydów traktowali Polacy.
„Odebrać ławeczkę białoruskiej noblistce” – tytułują swoją odezwę przedstawiciele organizacji pisząc dalej, że „Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z prośbą do władz miasta Krakowa o zdjęcie z ławeczki na Plantach tabliczki honorującej Swietłanę Aleksijewicz”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Powodem naszego apelu jest fakt, że białoruska laureatka literackiej nagrody Nobla powiedziała podczas spotkania z czytelnikami w Nowym Jorku, że Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów w czasie II wojny światowej, a księża wprost na kazaniach mówili: zabij Żyda” – zwraca uwagę w swoim apelu POKiN.
„Na to zniesławiające ogół Polaków kłamstwo właściwie i adekwatnie zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczając, że tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego oraz przypominając, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci” – czytamy w piśmie organizacji kombatanckiej.
„Ponieważ Swietłana Aleksijewicz nie wycofała się ze swoich haniebnych słów, ale potwierdziła je w wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówiąc, że odpowiedzialność za pogromy Żydów ponoszą nie tylko faszystowscy prowokatorzy, ale i Polacy, którym płacono z to wódką, chlebem oraz cukrem, w pełni uzasadnione jest pozbawienie jej zaszczytu w postaci posiadania ławeczki swojego imienia w Krakowie” – nawołuje Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Apel w imieniu organizacji wystosował rzecznik POKiN, dr Jerzy Bukowski.
MWł