Uroczysty pochówek generała SB w obecności komendanta policji w Olsztynie wywołał zdecydowany protest środowisk patriotycznych. Zdaniem sygnatariuszy listu skierowanego do wojewody warmińsko-mazurskiego, decyzja o tak uroczystej oprawie pogrzebu, którą podjął nadinspektor Józef Gdański, komendant wojewódzki policji, pozbawiona jest uzasadnienia prawnego. Protest przyniósł efekt – komendant przeprasza.
– Ubolewam nad tym, że część społeczności, a w szczególności osoby represjonowane w stanie wojennym poczuły się dotknięte ceremoniałem policyjnym podczas pogrzebu gen. Kazimierza Dudka – pisze nadinspektor Gdański. Uczczenie honorowym pogrzebem generała SB, człowieka, który w pamięci opozycjonistów zapisał się jak najgorzej stanowi kolejną cegłę w murze polskiej niepamięci. Zakłamywanie historii, budowanie fałszywych mitów, honorowanie przedstawicieli policji politycznej i innych wykonawców woli kremlowskich mocodawców przynosi opłakane skutki. Historia III RP jest tego najlepszym dowodem. Obecność w życiu politycznym dawnych aparatczyków, uwłaszczona nomenklatura partyjna, biznesmeni powiązani z dawnymi służbami i bezrobotne ofiary komunistycznych zbrodni tworzą obraz wyjątkowej niesprawiedliwości dziejowej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nie było to zamierzone. Przy podejmowaniu decyzji kierowałem się zasadą legalizmu, bezstronnością oraz apolitycznością w ocenie dokonań zawodowych zmarłego. Kompetentne organy śledcze i sądowe Rzeczypospolitej Polskiej nie dokonały przez ostatnie 22 lata prawnej oceny jego działalności. Nie został pozbawiony generalskich godności – uzasadnia swoją decyzję Józef Gdański.
Zwłaszcza to drugie zdanie jest kluczowe dla zrozumienia obecnej sytuacji. Organy nie dokonały przez 22 lata prawnej oceny PRL. Ten twór funkcjonuje w świadomości jako kraj suwerenny i niezależny a jego dawni rządcy pokazywani są jako legalnie wybrane władze. Okazuje się, że 22 lata to wciąż za mało by przeprowadzić lustrację wielu prominentnych środowisk jak np. sędziowskie. Nigdy nie przeprowadzono w Polsce dekomunizacji jak np. w Czechach. Biznesmeni, których fortuny wyrosły na bazie kontaktów ze służbami PRL dziś są przedstawiani jako zaradni przedsiębiorcy.
Portal PCh24.pl zadał Komendzie Głównej Policji szereg pytań w związku z pochówkiem Kazimierza Dudki. Zapytaliśmy jak KGP ocenia zgodę na pochówek byłego Komendanta Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej i szefa Służby Bezpieczeństwa gen. Kazimierza Dudka w Olsztynie w asyście policyjnej kompanii honorowej i obecności na nim obecnego KWP w Olsztynie Józefa Gdańskiego? Pytaliśmy też, czy ewentualny brak działania ze strony KGP nie będzie wyraźnym sygnałem dla pozostałych wysokich funkcjonariuszy policji, że mogą zachować dużą dozę dowolności w szafowaniu honorowymi pochówkami wedle własnych upodobań, a tym samym narazić na szwank dobre imię policji. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Więcej o sprawie pochówku Kazimierza Dudka czytaj tutaj.
Źródło: wpolityce.pl
luk