10 czerwca 2021

Komisja Episkopatu popiera obowiązkową naukę religii w szkołach

(pixabay.com)

Komisja Wychowania Katolickiego KEP zdecydowanie opowiedziała się za obowiązkowymi lekcjami z religii lub etyki w szkołach. Poparła też wzmocnienie katechezy sakramentalnej w parafiach. Ponadto biskupi rozmawiali o utworzeniu cyfrowej platformy dla katechetów.

Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego odbyło się 8 czerwca w Wałbrzychu. Głównym tematem spotkania był obecny model katechezy w Polsce. Biskupi podkreślili „konieczność wzmocnienia katechezy sakramentalnej w parafii”. Podkreślili, że „przygotowanie do sakramentów jest szansą formacji religijnej względem nie tylko dzieci, młodzieży, ale też osób dorosłych”.

W komunikacie ze spotkania czytamy, że członkowie Komisji rozmawiali również o utworzeniu „ogólnopolskiej platformy cyfrowej dla katechetów”. Do podjęcia dyskusji na ten temat skłoniły uczestników obrad doświadczenia ostatniego roku. Konieczność podjęcia nauczania zdalnego obnażyła brak należytego przygotowania katechetów do takiej formy edukacji.

Dodatkowo Komisja Wychowania Katolickiego jednoznacznie poparła inicjatywę „wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii” w szkołach. Jednocześnie podkreślono, że jest to kompetencja Rządu i Ministra Edukacji i Nauki. Zdaniem biskupów „płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży”. I dodali, że „w tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego.”

Źródła: onet.pl, dorzeczy.pl

JSJK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie