Komisja Europejska w specjalnym raporcie na temat łupków stwierdziła, że wydobywanie z nich gazu nie jest bardziej szkodliwe dla środowiska niż konwencjonalne metody wydobywania niebieskiego surowca.
To ważne stwierdzenie, ponieważ kilka państw jak Czechy, Bułgaria czy Rumunia mówi o moratoriach na wydobywanie gazu łupkowego. Rządy tych państw deklarują, że z wydobyciem łupków wolą poczekać na opinię Komisji Europejskiej w sprawie szkodliwości dla środowiska tzw. metody szczelinowania hydraulicznego, czyli techniki wydobywania z łupków niebieskiego surowca.
Wesprzyj nas już teraz!
W swoim raporcie Komisja Europejska zwróciła jednak uwagę, że budowa infrastruktury niezbędnej do wydobywania gazu w łupkach, może powodować zmiany w krajobrazie.
KE zaznaczyła jednak, że postęp techniki sprawił, iż eksploatacja gazu z łupków jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również tańsza. Może więc zwiększyć konkurencyjność na rynku surowcowym. Ma także duże znaczenie dla państw, które są uzależnione od dostaw gazu z Rosji. Łupki są bowiem szansą na dywersyfikację źródeł energii.
W raporcie Komisji Europejskiej znajduje się również uwaga na temat zasobów łupków na terytoriach poszczególnych krajów. Komisarze zachęcają by podchodzić do tych szacunków z ostrożnością.
Źródło: rp.pl
ged