31 stycznia 2023

Komisja Europejska oraz USA współpracują w zakresie badań nad sztuczną inteligencją

(Fot. Pixabay)

27 stycznia Waszyngton i Bruksela podpisały „porozumienie administracyjne w sprawie sztucznej inteligencji dla dobra publicznego”. USA i KE zacieśniają współpracę w zakresie badań nad sztuczną inteligencją (AI) w kilku priorytetowych obszarach, obejmujących: prognozowanie ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych, zarządzanie reagowaniem kryzysowym, poprawę zdrowia i medycyny, optymalizację sieci elektrycznych, a także rolnictwa.

 

Jednocześnie Bruksela pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Miałyby one znaleźć odzwierciedlenie w przepisach międzynarodowych.

Wesprzyj nas już teraz!

KE wraz z USA zamierzają wypracować wspólne podejście do krytycznych aspektów powstającej technologii, takich jak wskaźniki do pomiaru wiarygodności i metody zarządzania ryzykiem.

– W oparciu o wspólne wartości i interesy naukowcy z UE i USA połączą siły w celu opracowania społecznych zastosowań sztucznej inteligencji i będą współpracować z innymi międzynarodowymi partnerami, aby uzyskać prawdziwie globalny wpływ – tłumaczył komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Chociaż obaj partnerzy mają budować wspólne modele, nie zamierzają udostępniać sobie nawzajem zestawów danych szkoleniowych. Informacje ze Stanów Zjednoczonych pozostaną w USA, a dane z Europy – na Starym Kontynencie. Strony chcą jednak dzielić się ustaleniami i zasobami z innymi partnerami międzynarodowymi, podzielającymi ich wartości, ale nie mogącymi samodzielnie rozwiązać problemów ze sztuczną inteligencją.

Zarówno Waszyngton, jak i Bruksela planują określenie tego, jak miałaby wyglądać przyszłość internetu.

Kilka dni temu Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych opublikował ramy zarządzania ryzykiem sztucznej inteligencji, określając w ten sposób wytyczne dla programistów AI.

Te dobrowolne ramy opracowano w porozumieniu z prywatnymi firmami i organami administracji publicznej. Reprezentują one amerykańskie niewiążące podejście do nowych technologii.

Z kolei UE pracuje nad ustawą o sztucznej inteligencji, przepisami horyzontalnymi regulującymi wszystkie przypadki użycia AI na podstawie ich poziomu ryzyka, w szczególności w obszarach zdrowia, zatrudnienia i egzekwowania prawa.

Unijna ustawa o sztucznej inteligencji miałaby mieć duży wpływ i ustanowić międzynarodowe standardy w kilku aspektach regulacyjnych.

Amerykanie nie są zwolennikami bardzo szczegółowego określania kwestii używania sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Domagają się szerszego zakresu swobody dla Artifical Inteligence ogólnego przeznaczenia i zindywidualizowanej oceny ryzyka.

USA wraz z KE podkreślają, że zdają sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia związanego z wpływem sztucznej inteligencji na jednostkę, kulturę, gospodarkę, społeczeństwo i planetę. Dlatego chcą wypracować zasady minimalizowania tego ryzyka. 

Zaznaczono, że sztuczna inteligencja i powstające technologie powinny promować: bezpieczeństwo, ochronę, sprawiedliwość, niedyskryminację, interoperacyjność, innowacyjność, przejrzystość, różnorodność rynków, kompatybilność i otwartość.

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W firmach energetycznych wykorzystuje się ją głównie w celu poprawienia niezawodności sieci przesyłowych, zmniejszenia kosztów eksploatacji, włączenia do systemu źródeł energii odnawialnej. Firmy usług komunalnych wykorzystują ją do modelowania, zarządzania oraz automatyzacji sterowania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi.

W medycynie jest stosowana w analizie złożonych danych medycznych z badań klinicznych i przesiewowych, do diagnozowania chorób i opracowywania terapii.

W turystyce do przewidywania kierunków wyjazdów, w rolnictwie do prognozowania warunków upraw oraz zmian pogody (analiza danych z różnych czujników, zdjęć dronów, satelitarnych itp.).

Wykorzystuje się ją do projektowania statków, satelitów, sond i łazików wysyłanych w kosmos. Jednak znajduje zastosowanie także do tworzenia nowych rodzajów broni, inwigilacji ludzi, wpływania na ich zachowanie itp. Stanowi zagrożenie dla praw i wolności jednostek, dla bezpieczeństwa, pozbawi pracy wiele osób.

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 896 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram