Polska została pozwana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powód? Warszawa nie przestrzega unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich oraz naruszenie unijnej dyrektywy dotyczącej VAT.
„Tkanki i komórki ludzkie, takie jak szpik kostny, ścięgna, komórki jajowe i rogówka, są wykorzystywane w opiece zdrowotnej do celów leczenia wielu różnych chorób i urazów u ludzi. Przeszczepianie tkanek i komórek potencjalnie stwarza ryzyko przenoszenia chorób. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów UE, które zapewniają jakość i bezpieczeństwo tkanek i komórek od momentu ich pobrania do momentu przeszczepienia” – utrzymuje Komisja Europejska.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem KE Polska nie stosuje unijnych przepisów do trzech rodzajów tkanek i komórek: komórek rozrodczych, tkanek płodu i tkanek zarodkowych. Jak stwierdził rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia, Frederic Vincent, Polska powinna była wdrożyć stosowne dyrektywy już w 2008 roku.
Vincent zaznaczył również, że pozew KE nie dotyczy „etycznych czy politycznych sporów”. – Nie chodzi o to, czy jesteśmy za czy przeciw in vitro. O ile wiemy w Polsce nie ma zakazu stosowania metody in vitro. Ludzie mają dostęp do tej procedury. Ale jest europejska dyrektywa, która nakazuje dbanie o jakość i bezpieczeństwo komórek. A zatem, jeśli jest dostęp do in vitro w Polsce, trzeba wdrożyć unijne regulacje w tym zakresie – stwierdził Vincent.
Oprócz kwestii bioetycznych, KE nie podoba się też, że Polska stosuje obniżone stawki podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jak głosi unijna dyrektywa takie stawki można stosować w tych wypadkach jeśli zaistnieją wskazane przez Komisję warunki.
PCh24.pl
ged