26 maja 2016

Komisja Europejska pozywa Polskę ze względu na zaniedbania rządu PO – PSL. Chodzi o depozyty bankowe i biopaliwa

Ze względu na niewdrożenie przepisów o gwarantowanych depozytach bankowych Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Termin wdrożenia unijnej dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 r., gdy rząd tworzyła koalicja PO – PSL. Innym powodem decyzji unijnego urzędu jest ograniczenie przez polski rząd importu niektórych biopaliw i surowców potrzebnych do ich produkcji.

Sprawa dotyczy systemów gwarancji depozytów, które pozwalają na lepszą ochronę depozytów w całej Unii Europejskiej. Termin wdrożenia zaleceń przygotowanych przez unijne urzędy upłynął niecały rok temu w czasie gdy rząd tworzyła koalicja Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wszystko wskazują na to, że jest to poważne zaniedbanie ze strony rządu Ewy Kopacz. Jak informuje obecny wicepremier Mateusz Morawiecki, decyzja Komisji Europejskiej może dziwić, ponieważ wszelkie sprawy związane z wdrożeniem dyrektywy są już przygotowane do ostatecznej realizacji. Ustawa czeka na przyjęcie przez Senat oraz podpis Prezydenta. Zdaniem Morawieckiego, w takiej sytuacji Komisja powinna wstrzymać się ze swoimi działaniami i wszczęciem postępowania. Tym bardziej, że Polska posiada obecnie bardzo stabilny Fundusz Gwarancyjny.

Wesprzyj nas już teraz!

– W proporcji do depozytów detalicznych, jest to już dzisiaj jeśli nie jeden z najsilniejszych, być może nawet najsilniejszy ze wszystkich bankowych funduszy gwarancyjnych, więc depozyty są dobrze chronione, depozyty są bezpieczne, a dyrektywa o tych depozytach i o BFG zostanie przetransponowana z bardzo niewielkim opóźnieniem i już jest procedowana w parlamencie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości także ze względu na wprowadzenie do polskiego prawa ograniczeń związanych z importem niektórych biopaliw oraz surowców, z których są produkowane. Zdaniem Komisji, polskie prawo nie jest w tej kwestii w pełni zgodne z prawem unijnym.

– Po pierwsze, paliwa mogą być przedmiotem obrotu tylko wtedy, gdy wprowadzono szczegółowe wymogi dotyczące paliw, lecz prawo polskie nie przewiduje takich wymogów dla hydrorafinowanego oleju roślinnego – biopaliwa, które jest importowane do Polski – czytamy w wyjaśnieniu Komisji.

 

Źródło: RMF24

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram