25 lipca 2022

Komisja Europejska prosi o oszczędzanie gazu, ponieważ Gazprom zapowiedział wstrzymanie dostaw

(Ursula von der Leyen, fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)

Komisja Europejska poinformowała, że oczekuje wprowadzenia mechanizmu oszczędzania gazu w krajach Unii Europejskiej. KE oczekuje, że podobne stanowisko wydadzą ministrowie ds. energii krajów członkowskich.

W związku ze stanowiskiem Gazpromu, który zapowiedział wstrzymanie dostaw błękitnego paliwa do Unii Europejskiej, Komisja Europejska zaapelowała o duży rozsądek. Domaga się wprowadzenia mechanizmu oszczędzania gazu. Mówi również o wprowadzeniu tzw. solidarności na rzecz oszczędzania błękitnego paliwa. „Ten rozwój wypadków potwierdza naszą analizę. Mamy zatem nadzieję, że jutro Rada przyjmie odpowiednią odpowiedź” – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1. Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.

Wesprzyj nas już teraz!

Zmiany w dostawie rosyjskiego gazu do krajów Unii Europejskiej via Nord Stream 1 oznaczają, że gaz będzie przesyłany w zaledwie 20 procentach maksymalnej wydajności.

„Rosyjski koncern gazowy Gazprom nie ma żadnego powodu, by wprowadzić w życie ogłoszone od środy nowe ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy gazociągiem Nord Stream. Według naszych informacji nie ma technicznych powodów, aby ograniczać przesył” – oświadczyło niemieckie ministerstwo gospodarki, cytowane przez agencję dpa.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck mówił pod koniec zeszłego tygodnia, że można odnieść wrażenie, iż Rosja nie chce dostać z powrotem swojej turbiny, a to znaczy, że trudności techniczne są dla Moskwy jedynie pretekstem, by ograniczać dostawy gazu, zaś realne powody takiego postępowania są polityczne.

Jednocześnie, jak pisze agencja Reutera, Kreml w poniedziałek zapowiedział, że naprawiona turbina zostanie zainstalowana po jej zwrocie, a gaz ziemny będzie wtedy dostarczany na Zachód w „odpowiednich ilościach”.

pap logo

Źródło: PAP

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram