Słowacja chce upamiętnić przybycie na Morawy świętych Cyryla i Metodego, którzy przynieśli tam Dobrą Nowinę. Z tej okazji ma zostać wybita okazyjna moneta o nominale 2 euro. Komisja Europejska uznała jednak, że z monet mają zniknąć krzyże i aureole świętych w imię „neutralności religijnej”.
W przyszłym roku wypada 1150. rocznica przybycia na Morawy świętych Cyryla i Metodego. Misjonarze ci nieśli Słowianom Dobrą Nowinę, szerząc wśród nich naukę Pana Jezusa. Z tej okazji Narodowy Bank Słowacki postanowił wybić okazyjną monetę o nominale 2 euro.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt monety autorstwa Miroslava Hrica zakładał pierwotnie, że, obok godła Słowacji (podwójny krzyż), mają się na niej znaleźć wizerunki świętych z aureolą i krzyżami na ornatach.
Jak się jednak okazało, aureole i krzyże musiały zniknąć z wizerunków świętych. Dlaczego? To żądanie Komisji Europejskiej, której zdaniem monety powinny być „neutralne religijnie”.
– Komisja Europejska, przychylając się do „propozycji niektórych krajów Wspólnoty” zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety. Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady „neutralności religijnej” – wyjaśniła Petra Pauerova, rzecznik Narodowego Banku Słowackiego.
Decyzją Komisji Europejskiej oburzony jest słowacki episkopat, który w specjalnie wydanym oświadczeniu użył słowa „hańba” na określenie tej kompromitującej dla Unii Europejskiej sprawy.
– Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy – stwierdził z oburzeniem rzecznik episkopatu ks. Jozef Kovaczik.
– W roku 1988, przed aksamitną rewolucją, wierni na Słowacji ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych. Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? – pytał duchowny.
Św. Cyryl (926-869) i św. Metody (815-885) prowadzili w IX wieku misje chrystianizacyjne, m.in. na ziemiach zamieszkanych przez Słowian. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze.
Źródło: dziennik.pl
ged