W środę Komisja Europejska zaproponowała zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy, pomimo holenderskiego głosowania przeciwko umowie stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.
Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział, że władza wykonawcza wywiązała się z obietnicy proponując Ukraińcom krótki pobyt bezwizowy w krajach UE. Ma to pomóc w rozwijaniu bezpośrednich kontaktów i wzmacnianiu więzi gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych między UE a Kijowem.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jest to wynik sukcesu ukraińskiego rządu w zakresie realizacji dalekosiężnych i trudnych reform w dziedzinie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz poza nią, wpływających na dziedziny takie, jak: praworządność i reformy wymiaru sprawiedliwości. Jestem bardzo zadowolony z postępu, który jest ważnym osiągnięciem dla obywateli Ukrainy i mam nadzieję, że Parlament Europejski, a także Rada zaakceptują naszą propozycję bardzo szybko – stwierdził Avramopulos.
Gdy wniosek zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Europejską, Ukraińcy z paszportami biometrycznymi nie będą musieli mieć wizy na 90-dniowy pobyt w strefie Schengen.
Przepisy o ruchu bezwizowym z Ukrainą mają mieć zastosowanie względem wszystkich państw członkowskich UE z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także czterech państw stowarzyszonych z Schengen, tj.: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie przewiduje prawa do pracy w UE.
Pozostałe warunki dostępu do strefy Schengen nadal pozostają w mocy. Komisarz ds. migracji zapowiedział, że jeśli nic się nie zmieni, 4 maja ogłosi propozycję Komisji UE dot. zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Turcji.
Bruksela z powodu kryzys uchodźców zawarła w ub. roku porozumienie z Turcją, które przewiduje przyspieszenie liberalizacji systemu wizowego. Zdaniem analityków Ukraina pośrednio skorzystała z tej umowy, ponieważ wielu posłów i kilka państw członkowskich argumentowało, że „byłoby to niepoprawne politycznie, aby otworzyć się na Turków, a utrzymać wizy dla Ukraińców.
W Radzie Europejskiej decyzje w sprawie propozycji Komisji w obu przypadkach będą podejmowane kwalifikowaną większością głosów. Przywódcy UE zobowiązali się umożliwić Ankarze ruch bezwizowy dla Turków najpóźniej do czerwca.
Źródło: euractiv.com., AS.